COVID-19 sürecinde okullarda insan kaynakları yönetiminde meydana gelen değişiklikler
Changes in human resource management in schools during COVID-19 process
  1. Tez No: 772982
  2. Yazar: SİBEL ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY KISA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitim örgütlerinde Covid-19 sürecinde insan kaynakları yönetiminde meydana gelen değişiklikleri okul yöneticilerinin görüşlerine dayalı olarak belirlemektir. Bu kapsamda, alanyazında rastlanan insan kaynakları yönetiminin işlevleri (planlama, bilgilendirme, yetiştirme ve geliştirme, sağlığın korunması, güdüleme, ödül ve disiplin, ders denetimi) odağında Covid-19 pandemi sürecinin okullarda insan kaynakları yönetiminde meydana getirdiği değişiklikler, bu değişiklikleri doğrudan deneyimleyen ve uygulayan kişiler olan 16 okul yöneticisinin görüşlerine dayalı olarak belirlenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olan fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından geliştirilmiş yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Görüşmeler sonunda elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucuna göre Covid-19 sürecinde okullarda insan kaynakları yönetiminin işlevlerinde değişiklikler meydana gelmiştir. Pandemi sürecinde okullarda insan kaynakları planlaması yapılırken çevrimiçi uygulamaların kullanımının arttığı ve hizmet personeline olan ihtiyacın azaldığı; insan kaynağının bilgilendirilmesi işlevinde daha çok online platformların kullanıldığı, bunun yanı sıra bilgilendirmelerde pandemi nedeniyle sağlık konularına ve uzaktan eğitim yapıldığı için teknoloji kullanımı konularına ağırlık verildiği; insan kaynaklarının geliştirilmesi işlevinde eğitim sıklığının arttığı ve eğitimlerin bir çoğunun online olarak verilmeye başlandığı ancak eğitim kalitesinde azalma olduğu, eğitimde teknoloji konularına ağırlık verildiği; insan kaynaklarının sağlığının korunması işlevinde pandemi tedbirlerinin ve yapılan bilgilendirmelerin arttığı; insan kaynağının motive edilmesi işlevinde sürecin zorlaştığı; insan kaynağının ödüllendirilmesi işlevinde öğretmenlerin hemen hemen yaptıkları tüm çalışmaların ödüle layık görüldüğü, insan kaynaklarının disiplin işlevinde belirgin bir değişiklik olmadığı; insan kaynaklarının ders denetimi işlevinde ise denetimin tamamen online platformlar üzerinden yapıldığı ve kriterlerin de buna göre değiştiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the changes in human resources management in educational organizations during the Covid-19 process based on the opinions of school administrators. Therefore, the changes in human resource management functions in literature (planning, informing, training and development, health protection, motivation, reward and discipline, course supervision) were determined based on the opinions of 16 school administrators who were the people who directly experienced and implemented these changes. Phenomenology design, which is one of the qualitative research methods, was used in the research. In the study, data were collected with a semi-structured interview form developed by the researcher. The data obtained at the end of the interviews were subjected to content analysis. According to the results of the research, changes have occurred in the functions of human resources management in schools during the Covid-19 process. During the pandemic process, while planning human resources in schools, the use of online applications has increased and the need for service personnel has decreased; mostly online platforms are used in the function of informing human resources; in the function of developing human resources, the frequency of training has increased and most of the trainings have started to be given online, but the quality of education has decreased, and technology issues are emphasized in education; in the function of protecting the health of human resources, pandemic measures and information have increased; the process becomes more difficult in the function of motivating human resources; almost all the work of teachers in the function of rewarding human resources was deemed worthy of awards, and there was no significant change in the disciplinary function of human resources; in the course supervision function of human resources, it was concluded that the supervision was carried out entirely through online platforms and the criteria changed accordingly.