Kamu yönetiminde etkinlik ve etkililik çerçevesinde örgütsel verimlilik: Trakya Üniversitesi örneği
Organizational productivity in the framework of efficiency and effectiveness in public administration: The case of Trakya University
  1. Tez No: 772995
  2. Yazar: AYÇA BEYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN DEMİRAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Verimlilik, yönetim alanının vazgeçilmez değerleri arasında yer almaktadır. Üretkenlik, etkinlik ve etkililik terimleri kullanılarak yönetime dair varılan pek çok çıkarıma rastlamak mümkündür. Kamu örgütlerinin verimliliğinin değerlendirilmesi literatürde az ilgi gören bir konu durumundadır. Bu durum, finansal göstergelerin verimlilik ölçümünde kullanılan temel parametreler olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple, verimliliğin daha çok özel sektör örgütlerine özgülendiği görülmektedir. Kamu örgütlerinin varoluş sebebi ve nihai hedefi ise kamu yararının sağlanmasıdır. Bu temel ayrım, kamu yönetimi dünyasında verimlilik kavramını araştırırken farklı bir bakış açısı sergilenmesi gerektiği yönünde yeterli gerekçeyi sağlamaktadır. Bu tezde verimlilik kamu yönetiminde tanımlandığı şekliyle ele alınmıştır. Amaç, verimliliğin salt iktisadi bir kavram olmaktan çıkarılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilen alan araştırmasından elde edilen veriler Veri Zarflama Analizi yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Literatürde, örgütsel olarak ilişkisi bulunmakla birlikte nicel olarak ifade edilemeyen değişkenlerin Veri Zarflama Analizi kapsamı dışında bırakıldığı görülmektedir. Bu kısıt, etkililik başlığı altında kamu yönetimi disiplinine özgü olarak seçilen değişkenlere atanan nicel değerler sayesinde aşılmıştır. Böylelikle, örgütsel etkililiğin verimlilik üzerindeki etkisinin araştırılmasının önü açılmaktadır. Aynı zamanda, verimlilik, Yeni Kamu İşletmeciliği ve Yönetişim yaklaşımlarından yararlanılarak kamuya uyarlanmış ve kamu örgütlerine has, özgün bir verimlilik değerlendirmesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Efficiency is one of the indispensable values of the management field. It is possible to come across many inferences about management by using the terms productivity, efficiency and effectiveness. Evaluating the efficiency of public organizations is a subject that receives little attention in the literature. This is due to the fact that financial indicators are the basic parameters used in efficiency measurement. For this reason, it is seen that efficiency is more specific to private sector organizations. The reason for existence and the ultimate goal of public organizations is to provide public interest. This basic distinction provides sufficient justification for a different perspective when researching the concept of efficiency in the world of public administration. In this thesis, efficiency is discussed as it is defined in public administration. The aim is to remove efficiency from being a purely economic concept. The data obtained from the field research carried out for this purpose were analyzed using the Data Envelopment Analysis method. In the literature, it is seen that the variables that are organizationally releated but can not be expressed quantitatively are excluded from the scope of Data Envelopment Analysis. This limitation has been overcome by the quantitative values assigned to the variables selected specifically for the public administration discipline under the title of effectiveness. In this way, it paves the way for researching the effect of organizational effectiveness on efficiency. At the same time, efficiency has been adapted to the public by making use of the New Public Management and Governance approaches and a unique efficiency assessment has been reached for the public organizations.