Hemşirelik öğrencilerinde baş banyosu becerisinin geliştirilmesinde iki farklı simülasyon yönteminin etkinliğinin değerlendirilmesi
The efficiency of TWO different simulation methods on developing head bath skills in nursing students
- Tez No: 773007
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BÜYÜKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırma; hemşirelik öğrencilerinde baş banyosu becerisinin geliştirilmesinde iki farklı simülasyon yönteminin öğrencilerin anksiyete, psikomotor beceri, simülasyon tasarımı-uygulanması ve simülasyon ortamında öğrenme etkililiğine yönelik algı düzeylerine etkisini değerlendirmek amacıyla deneysel bir çalışma olarak planlandı. Çalışma, bir devlet üniversitesinde 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı güz döneminde hemşirelik bölümü 1. Sınıfa kayıtlı ve“Hemşirelikte Temel İlke ve Uygulamalar”dersini alan 80 öğrenci ile gerçekleştirildi. Araştırma, baş banyosu becerisinde, düşük gerçekliğe uygun simülasyon ile uygulama yapan Deney-1 grubu (n=40) ve standardize hasta ile uygulama yapan Deney-2 grubu (n=40) ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri;“Öğrenci Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Baş Banyosu Bilgi Düzeylerini Ölçmeye Yönelik Test”,“Baş Banyosu Verme Uygulama Kontrol Listesi”,“Spielberger Durumluk ve Süreklik Anksiyete Ölçeği”,“Simülasyon Tasarım Ölçeği”ve“Modifiye Simülasyon Etkililik Aracı”ile toplandı. Veriler,“Baş Banyosu Uygulaması”kuramsal ve laboratuvar derslerinden sonra“Hemşirelik Beceri Laboratuvarı”nda toplandı. Araştırma verileri, uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. Öğrencilerin yaş ortalamalarının 19.11±1.39 yıl, %73,8' inin kadın, %75' inin Anadolu Lisesi mezunu olduğu, %63,7' sinin hemşirelik mesleğini isteyerek seçtiği ve %85' inin bir simülasyon deneyiminin olmadığı saptandı. Simülasyon öncesi yapılan Süreklik Kaygı Ölçeği' nde ve simülasyon öncesi ve sonrası yapılan Durumluk Kaygı Ölçeği' nde grupların puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Birbirinden bağımsız gözlemcilerin baş banyosuna yönelik kontrol listesinde verdikleri puanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned as an experimental study in order to evaluate the effects of two different simulation methods on the development of head bathing skills in nursing students on students' perception levels of anxiety, psychomotor skills, simulation design-implementation, and learning effectiveness in a simulation environment. The study was carried out with 80 students enrolled in the first year of the nursing department and taking the“Basic Principles and Practices in Nursing”course in a state university in the fall semester of the 2021-2022 academic year. The research was carried out with the Experiment-1 group (n=40) who practiced head bathing skill with a simulation with low-fidelity model, and the Experiment-2 group (n=40) who practiced with a standardized patient. Research data;“Student Descriptive Information Form”,“Test for Measuring Head Bath Knowledge Levels”,“Head Bath Application Checklist”,“Spielberger State and Trait Anxiety Scale”,“Simulation Design Scale”and“Modified Simulation Effectiveness Tool”. The data were collected in the“Nursing Skills Laboratory”after the“Head Bath Practice”theoretical and laboratory courses. Research data were analyzed by appropriate statistical methods. It was determined that the mean age of the students was 19.11±1.39 years, 73.8% of them were women, 75% of them were Anatolian High School graduates, 63.7% of them wanted to study the nursing profession and 85% of them did not have a simulation experience. No statistically significant difference was found between the scores of the groups in the Trait Anxiety Scale administered before the simulation and the State Anxiety Scale administered before and after the simulation (p>0.05). There was no statistically significant difference between the scores given by independent observers in the checklist for the head bath (p>0.05).