Elit ve elit olmayan güreşçilerin kişilik özelikleri ile problem çözme becerisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between personality traits and problem solving skills of elite and non-elite wrestlers
- Tez No: 666743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KAYNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada elit ve elit olmayan güreşçilerin kişilik özellikleri ile problem çözme becerisi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamız 30'u kadın 286'sı erkek olmak üzere 316 gönüllü güreşçiden oluşmaktadır. Çalışmadaki veriler üç farklı ölçme aracından elde edilmiştir. Birinci bölümde araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”(KBF), ikinci bölümünde John, Donahue ve Kentle (1991) tarafından geliştirilen Türkçe uyarlaması Evinç (2004) tarafından yapılan“Beş Faktör Kişilik Envanteri”(BFKE), üçüncü bölümde Heppner ve Peterson (1982) tarafından geliştirilen, Şahin, Şahin ve Heppner (1993) tarafından Türkçe' ye uyarlanan“Problem Çözme Envanteri”(PÇE) kullanılmıştır. Güreşçilerden elde edilen veriler, İBM SPSS 25.0 paket programı aracılığıyla Pearson korelasyon, bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizleri kullanılarak çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between the personality traits and problem solving skills of elite and non-elite wrestlers. Our study consists of 30 women, 286 men and 316 volunteer wrestlers who are not elite or elite. The data in the study were obtained from three different measurement tools. In the first part,“Personal Information Form”(KBF) created by the researcher, in the second part“Five Factor Personality Inventory”(BFKE) developed by John, Donahue and Kentle (1991) and adapted to Turkish by Evinç (2004), in the third part Heppner and Peterson The Problem Solving Inventory (PSI), developed by 1982) and adapted into Turkish by Şahin, Şahin and Heppner (1993), was used. The data obtained from the wrestlers were analyzed by using Pearson correlation, independent groups t-test and one-way analysis of variance using IBM SPSS 25.0 package program.