Bireysel mücadele sporlarındaki (taekwondo, judo, güreş) elit sporcuların kişilik özellikleri ile öfke düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the correlation between the personality traits and the anger levels of elite sportsmen involved in the martial arts sports (Taekwondo, Judo and Wrestling)
- Tez No: 260911
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, bireysel mücadele sporundaki, elit düzey sporcuların kişilik özellikleri ile öfke düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla; 2008-2009 sezonu Türkiye şampiyonası ve milli takım kamplarına katılan, tekvando, judo ve güreş branşlarında yarışan, 16 yaş ve üstü, 174 sporcuya Sürekli Öfke-Öfke Tarz Ölçeği ve Beş Faktör Kişilik Envanteri uygulanmıştır.Verilerin analiz ve hesaplanmasında Pearson momentler korelasyon katsayısı hesaplanmış; t testi, kruskal wallis ve varyans analizi yapılmıştır. Tüm bu hesaplamaları yaparken SPSS 11,5 istatistik paket programı kullanılmıştır.Elde edilen bulgulara göre, beş faktör kişilik envanterinin faktörlerinden dışadönüklük ile içe yöneltilmiş öfke arasında ters yönde ilişki vardır. Yumuşak başlılık/geçimlilik faktörüyle, öfke testinin sürekli öfke, öfke içe ve öfke dışa alt testleri arasında ters yönde; yumuşak başlılık/geçimlilik faktörünün, öfke kontrol boyutuyla arasında ise doğrusal, anlamlı ilişki vardır. Yine aynı şekilde, öz-denetim/sorumluluk faktörünün sürekli öfke, öfke içe ve öfke dışa alt testleriyle ters yönde; öfke kontrol boyutuyla ise doğrusal, anlamlı ilişkisi vardır. Duygusal tutarsızlık faktörünün sürekli öfke, öfke içe ve öfke dışa alt boyutlarıyla doğrusal; öfke kontrol alt testiyle ise ters yönlü ilişkisi saptanmıştır. Gelişime açıklık faktörüyle sürekli öfke alt testi arasında ters yönde; öfke kontol alt testiyle ile doğrusal, anlamlı ilişkisi olduğu görülmüştür.Sporcuların öfke ve kişilik özellikleri, branş ve demografik özellikler açısından incelendiğinde anlamlı ilişkiler vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to examine the correlation between the personality traits and the anger levels of elite class sportsmen who do martial arts sports. The State-Trait Anger Style Scale and Five-Factor Personality Inventory was administered to a total of 174 athletes aged 16 and above who compete in the branches of taekwondo, judo and wrestling and have participated in the season 2008-2009 Turkey Championship and national team camps.In data analysis, the Pearson product-moment correlation coefficient has been estimated, the t-test, kruskal wallis and analysis of variance have been done. Version 11.5 of SPSS statistical package software is used while carrying out all these calculations.According to the findings obtained, there is negative correlation between extraversion, one of the factors of the Five-Factor Personality Inventory, and the inward-directed anger. Additionally, the amiability/compatibility factor (agreeableness) is negatively related with constant anger, inward anger and outward anger which are the sub-tests of the anger test; and the correlation between the amiability/ compatibility factor and the anger control dimension is a linear and significant. Also in the same way, the self-control/responsibility factor is negatively related with the sub-tests of constant anger, inward anger and outward anger; and has linear, significant relation with the anger control dimension. It has been established that the emotional insatiability (neuroticism) factor has a linear relation with the sub-dimensions of constant anger, inward anger and outward anger; and has negative relation with anger control sub-tests. It is seen that the openness to development/experience factor is negatively related with the anger sub-test, while it has linear, significant relation with the anger control sub-tests. In terms of branch and demographic variables, there are significant relations.