COVİD-19 pandemi sürecinin hemşirelik öğrencilerinin psikolojik sağlamlık algılanan stres ve kaygı düzeylerine etkisi
The effect of the COVİD-19 pandemic process on the psychological resilience perceived stress and anxiety levels of nursing students
  1. Tez No: 773017
  2. Yazar: DILŞA AZİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, COVID-19 pandemi sürecinin hemşirelik öğrencilerinin psikolojik sağlamlık, algılanan stres ve kaygı düzeylerine etkisini incelemek amacıyla, tanımlayıcı, ilişki arayıcı çalışma olarak tasarlanmıştır. Araştırma örneklemini, İstanbul' da bir devlet üniversitesinde hemşirelik bölümüne devam eden 372 lisans öğrencisinden araştırmaya dahil olma kriterlerini karşılayan 264 öğrenci oluşturdu. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Koronavirüs Anksiyete Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanıldı. Öğrencilerin Koronavirüs Anksiyete Ölçeği'nden aldıkları toplam puan ortalaması düşük düzeyde bulunurken Algılanan Stres Ölçeği ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği toplam puan ortalamaları orta düzeyde bulundu. Algılanan stres ile koronavirüs anksiyetesi arasında pozitif yönlü ilişki bulundu Koronavirüs anksiyetesi ve psikolojik sağlamlık arasında negatif ilişki bulundu. Algılanan stres ile psikolojik sağlamlık arasında negatif yönlü ilişki bulundu. Sonuç olarak, psikolojik sağlamlığın koronavirüs anksiyetesi ve algılanan stres üzerinde etkisi olduğu görüldü. Buna göre, başta hemşirelik öğrencileri olmak üzere sağlık bilimleri bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin psikolojik sağlamlık düzeylerinin yükseltilmesine yönelik çalışmaların yapılması ve konuya yönelik daha fazla çalışma yapılması önerildi.
Özet (Çeviri)
This research was designed as a descriptive, relationship-seeking study in order to examine the Effect of the COVID-19 Pandemic Process on the Psychological Resilience, Perceived Stress and Anxiety Levels of Nursing Students. The population of the research consisted of 372 students from the nursing department of a university located in Istanbul. The research sample consisted of 264 students who met the criteria for inclusion in the research. Data were collected with the Introductory Information Form, the Coronavirus Anxiety Scale, the Perceived Stress Scale, and the Short Psychological Resilience Scale. While the total average score of the students from the Coronavirus Anxiety Scale was low, the total score averages of the Perceived Stress Scale and the Short Psychological Resilience Scale were found to be moderate. A positive correlation was found between perceived stress and coronavirus anxiety. A negative correlation was found between coronavirus anxiety and resilience. A negative correlation was found between perceived stress and resilience. As a result, it was seen that psychological resilience had an effect on coronavirus anxiety and perceived stress. Accordingly, it was recommended to carry out studies to increase the psychological resilience levels of students studying in the health sciences department, especially nursing students, and to conduct more studies on the subject.