Üniversite öğrencilerinin COVID-19 korku düzeyleri ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between COVID-19 FEAR levels and psychological well-being of University students
  1. Tez No: 726118
  2. Yazar: BERKAN YALIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikoloji, Nursing, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dünya genelinde ölümlere yol açan COVID-19 ve virüsün sebep olduğu kısıtlamalar nedeniyle insanlarda korku ve paniğe yol açmaktadır. Pandemi sürecinin psikolojik etkileri ruh sağlığı açısından bakıldığında, bireylerde yüksek kaygı ve strese neden olduğu ve bireylerin mutluluğunu, yaşam niteliğini ve doyumunu içeren iyi oluşu olumsuz etkilediği görülmüştür. Süreçten olumsuz yönde en çok etkilenen gruplardan biri de üniversite öğrencileri olmuştur. Araştırmanın amacı, bu süreçte üniversite öğrencilerinin COVID-19 korkusu ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın evrenini bir vakıf üniversitesi Meslek Yüksek Okulunda öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır (N=3297). Veri toplama araçları olarak öğrencilerin demografik bilgilerinin yer aldığı Kişisel Bilgi Formu, COVID-19 Korkusu Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın istatistiksel analizleri için Statistical Package for the Social Sciences v.24.0 (SPSS- IBM Corporation, New York, NY, ABD) programı kullanılmıştır. Analizler için frekans, yüzdelik dağılım, ortalama, minimum-maksimum değerleri, Shapiro Wilk, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis H, Levene varyans homojenite, One-Way ANOVA Post Hoc (Dunn Testi) testleri kullanılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 21.05±4.31 şeklinde olup, kadın katılımcı sayısı 321 (%80,5)tir. Katılımcıların %74,7sinin (n=298) COVID-19 hastalığına yakalanmadığı ve yakalanmayanların %59,1'inin (n=176) COVID-19 bulaşacağından korktuğu belirlendi. Katılımcılara ait değişkenlerin COVID-19 Korkusu ölçeği puan ortalamalarına bakıldığında kadın cinsiyetteki katılımcıların erkek cinsiyetteki katılımcılara ve çalışmayan katılımcıların çalışan katılımcılara kıyasla anlamlı düzeyde COVID-19 korkusu yaşadığı belirlendi. COVID-19 Korkusu Ölçeği toplam puan ortalaması ile Psikolojik İyi oluş Ölçeği puan ortalaması arasında negatif yönde düşük düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
This virus, which causes deaths worldwide, and the restrictions caused by the virus cause fear and panic in people. When the psychological effects of the pandemic process are examined in terms of mental health, it has been seen that it causes high anxiety and stress in individuals and negatively affects well-being, including happiness, quality of life and satisfaction of individuals. One of the groups most negatively affected by the process was university students. The aim of the study is to examine the relationship between the fear of COVID-19 and psychological well-being of university students in this process. The population of the research consists of students studying at Biruni University Vocational School (N=3297). Personal Information Form including students' demographic information, COVID-19 Fear Scale and Psychological Well-Being Scale were used as data collection tools. Statistical Package for the Social Sciences v.24.0 program was used for the statistical analysis of the research. Frequency, percentile distribution, mean, minimum-maximum values, Shapiro Wilk, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis H, Levene variance homogeneity, One-Way ANOVA Post Hoc (Dunn Test) tests were used for analysis. The mean age of the participants was 21.05±4.31 and the number of female participants was 321 (80.5%). It was determined that 74.7% (298) of the participants did not get COVID-19 disease and 59.1% (176) of those who did not were afraid of contracting COVID-19. When the mean of the COVID-19 Fear scale scores of the variables of the participants was examined, it was determined that the female participants had more fear of COVID-19 compared to the male participants and the non-working participants compared to the working participants. A low negative and statistically significant correlation were found between the total mean score of the COVID-19 Fear Scale and the mean score of the Psychological Well-Being Scale.