Hemşirelik öğrencilerinin Türkiye'deki mevcut COVID-19 salgını hakkında bilgi, tutum ve kaygıları
Nursing students' knowledge, attitudes and concerns about the current COVID-19 epidemic in Turkey
  1. Tez No: 859414
  2. Yazar: ZEYNEP GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BİRGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, pandemi sürecinde hemşirelik öğrencilerinin Türkiye'deki mevcut covid-19 salgını hakkında bilgi, tutum ve kaygılarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma kesitsel ve tanımlayıcı tipte olup, 633 hemşirelik öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Veriler öğrencilerin kişisel özellikleri, pandemi sürecine ilişkin sorular ve Koronavirüs (COVID-19) Salgınına Yönelik Algı ve Tutumları Değerlendirme Ölçeği' nden oluşan anket formunu içeren anket formu ile toplanmıştır. Veriler 1 Ekim – 30 Kasım 2021 tarihleri arasında toplandı. Elde edilen veriler SPSS 24 paket programında değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler, t testi, ANOVA testi, korelasyon testi kullanılmıştır. Bu çalışmada bulgular %95 güven aralığında ve p< 0,05 anlamlılık düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Hemşirelik öğrencilerinin yaş ortalamaları 20.31±1.51, %63.8' inin kadın, %27.8'inin 1.sınıf oldukları, %30.7'si pandemi sürecinin eğitim yaşamını etkilediğini, %64.5'i COVİD-19 olmaktan endişelendikleri, %36.5'i ülkemizde COVİD-19'dan ölüm oranlarını günlük takip ettikleri, %52'si COVİD-19 'la ilgili Sağlık Bakanlığı resmi sitesinden bilgilendikleri ve %7.9'unun ise ailesinden birinin COVID-19 nedenli kayıp yaşadıkları saptanmıştır. Araştırmada 4.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the knowledge, attitudes and concerns of nursing students about the current COVID-19 epidemic in Turkey during the pandemic process. The research was cross-sectional and descriptive and was conducted with 633 nursing students. The data was collected with a survey form that included students' personal characteristics, questions about the pandemic process, and a survey form consisting of the Perception and Attitudes Evaluation Scale towards the Coronavirus (COVID-19) Epidemic. Data were collected between October 1 – November 30, 2021. The data obtained were evaluated in the SPSS 24 package program. Number, percentage, mean, standard deviation, minimum and maximum values, t test, ANOVA test, correlation test were used in the evaluation of the data.