Öğretmenlerin sportif tutum ve farkındalık düzeyleri ile mesleki doyum düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining of the relationship between teachers' sporting attitudes and awareness levels and professional satisfaction levels
- Tez No: 773027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Erzurum ilinde bulunan ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin sportif tutum ve farkındalık düzeyleri ile mesleki doyum düzeyleri arasındaki ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktır. Yöntem: Araştırmaya, Erzurum ilinde bulunan 52 ortaöğretim kurumunda görev yapan 329 kadın ve 278 erkek toplam 607 öğretmen katılmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden İlişkisel Tarama Modeli kullanılarak Spora Yönelik Tutum, Sporda Farkındalık ve Mesleki Doyum Ölçekleri uygulanmıştır. Normal dağılım gösteren verilerin analizinde parametrik testlerden Bağımsız Örneklem T-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to examine the relationship between sportive attitudes and awareness levels and the professional satisfaction levels of teachers working in secondary education institutions in Erzurum province. Method: A total of 607 teachers (329 female and 278 male) working in 52 secondary education institutions in Erzurum province participated in the study. Attitudes Towards Sports, Sports Awareness, and Job Satisfaction Scales were applied in the study using the relational screening model, one of the quantitative research methods. Independent Sample T-Test and One-Way Analysis of Variance were used to analyze the normally distributed data.