Tarihi şahsiyetlerin sosyal bilgiler ders kitaplarında yer alma durumlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of the status of historical figures in social studies textbooks
  1. Tez No: 773028
  2. Yazar: NAGEHAN KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmanın amacı, 2020-2021 eğitim öğretim yılında kullanılan Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından onaylanan 4, 5, 6 ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarında yer alan tarihi şahsiyetlerin karşılaştırmalı olarak incelenip ulaşılan bulguların ortaya konulmasıdır. Bu çalışma ile 2020-2021 eğitim öğretim yılı içerisinde okutulan kitaplardaki tarihi şahsiyetlerin konu içerisinde ne sıklıkta bulunduğu ve ne şekilde dağılım gösterdiği incelenmiştir. İncelenen tarihi şahsiyetlerin hangi öğrenme alanlarında verildiği de gruplandırılarak tespit edilmiştir. Araştırmanın veri kaynaklarını 2020-2021 eğitim öğretim yılında Talim Terbiye Kurulu onaylı Sosyal Bilgiler ders kitapları (Tuna Yayınları'na ait 4. sınıf sosyal bilgiler ders kitabı, Ata Yayınları'na ve MEB' e ait 5. sınıf sosyal bilgiler ders kitapları, Anadol Yayınları ve MEB' e ait 6. sınıf sosyal bilgiler ders kitapları, Ekoyay Yayınları'na ve MEB'e ait 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitapları) oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda ortaya çıkan bulgulara dayanarak sarmal bir yapıda sınıf düzeyleri arttıkça tarih içinde geçen önemli kişilerin de ayrıntıya inilerek genişlediği bulgusuna ulaşılmıştır. Bu açıdan bakıldığında öğrencilerin gelişim seviyeleri dikkate alınıp ona göre genişleyen çevre programı uygulanmıştır. 4. sınıf düzeyinde tarihi şahsiyetlerin veriliş biçimi daha çok öğrencilerin kendisini ve yakın çevresini tanıması amaçlı daha basit düzeyde ve sayıca daha az olacak şekilde, 5. sınıf düzeyinde tarihi şahsiyetlerin veriliş sayısı artarak daha geniş çaplı ve sosyal içerikli konular, 6 ve 7. sınıflarda tarihi şahsiyetlerde artık geçmişe derin bir yolculuk yapılarak tarihi konuların daha detaylı ve yoğun biçimde verildiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma ortaokul sosyal bilgiler ders kitapları üzerine yapılmış olup aynı çalışmanın tarih, coğrafya, Türkçe gibi ders kitaplarında da uygulanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to comparatively examine the historical figures in the 4th, 5th, 6th and 7th grade Social Studies textbooks approved by the Board of Education and Discipline in the 2020-2021 academic year and to reveal the findings. With this study, it was examined how often the historical figures in the books taught in the 2020-2021 academic year were found in the subject and how they were distributed. It was determined by grouping in which learning areas the examined historical figures were given. The data sources of the research are Social Studies textbooks approved by the Board of Education in the 2020-2021 academic year (4th grade social studies textbook of Tuna Publications, 5th grade social studies textbooks of Ata Publications and MEB, Anadol Publications). and 6th grade social studies textbooks belonging to MEB, 7th grade social studies textbooks belonging to Ekoyay Publications and MEB). In the research, the document analysis method, one of the qualitative research methods, was used. The obtained data were evaluated by descriptive analysis method. Based on the findings that emerged as a result of the study, it was found that as the class levels increased in a spiral structure, the important people in history expanded by going into detail. From this point of view, the development level of the students was taken into account and the environmental program was implemented, which expanded accordingly. At the 4th grade level, the historical figures are presented in a simpler and less numerous way for students to get to know themselves and their immediate surroundings. It has been concluded that historical subjects are given in more detail and intensively by making a deep journey to the past in personalities. This study was carried out on secondary school social studies textbooks, and it can be suggested that the same study be applied in textbooks such as history and Turkish.