Burdur'daki mezbahalarda listeria monocytogenes'in prevalansı, fenotipik ve genotipik karakterlerinin araştırılması
Investigation of the prevalence, phenotypic and genotypic characteristics of listeria monocytogenes in slaughterhouses in Burdur
- Tez No: 773029
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA TAŞÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Listeria monocytogenes, gıda işleme ortamlarından ve gıda ürünlerinden yaygın olarak izole edilen gıda kaynaklı önemli bir patojendir. Bu araştırmada Burdur ilinde bulunan iki mezbahadan (M1, M2) kesim sonrası karkas, çevre ve ekipmanlardan 720 svab örneği alındı. Örnekler ISO 11290-1:2017 standart prosedürü kullanılarak L. monocytogenes varlığı yönünden araştırıldı. Kültürel analiz sonrası PCR ile izolatlar doğrulandı. Örneklerden izole edilen L. monocytogenes suşlarının prevalansı, serogrupları, virulens genleri, PFGE ile klonal yakınlıkları, antibiyotik duyarlılıkları ve biyofilm oluşturma potansiyelleri belirlendi. Örneklerin 89 (%12,4)'u pozitif olarak tespit edilirken %53,9 (48/89)'u karkas örneklerinden %46,1 (41/89)'i de çevre ve ekipman örneklerinden elde edildi. İzolatların %68,5 (61/89)'i 1/2c veya 3c, %2,2 (2/89)'si 1/2a veya 3a, %29,2 (26/89)'si 4b, 4e veya 4d serogrup genlerini taşıdığı bulundu. İzolatların tümü (%100)'nde inlA, inlC, İnlJ, hlyA, actA, iap, flaA genleri tespit edildi. Ayrıca izolatların %98,9 (88/89)'unda plcA, yine diğer %98,9 (88/89)'unda luxS geni saptandı. PFGE analizi sonunda ApaI enzimi ile restriksiyon sonucu 10-16 fragmentli 65 pulsotip belirlendi. En az %80 benzerlik gösteren 50 kümeye, en az %90 benzerlik gösteren 60 kümeye ve %100 homoloji gösteren 13 pulsotipe ayrıldı. İzolatlardan %38,2 (34/89)'si test edilen antibiyotiklerden hiçbirine direnç geliştirmediği gözlemlendi. En çok direnç %44,9 (40/89)'la rifampisine karşı, en az direnç ise %1,1 (1/89)'le tetrasiklin, siprofloksasin ve kloramfenikole karşı oluştuğu belirlendi. İzolatlarının %11 (10/89) zayıf biyofilm oluşturdu. Sonuç olarak Burdur'daki mezbahalarda kesim sonrası karkaslarda, çevre ve ekipmanlarda listeriosis açısından potensiyel halk sağlığı riski oluşturabilecek L. monocytogenes varlığına rastlandı. L. monocytogenes'in önlenmesine ve azaltılmasına yönelik çiftlik ve mezbahalarda periyodik temizlik ve dezenfeksiyonun titizlikle yapılması gerekmektedir. Ayrıca silaj üretiminde uygun fermentasyon şartlarının yerine getirilerek silajlar hazırlanmalıdır. Moleküler epidemiyolojik haritalandırmanın sürekli yapılarak kayıtların erişime açık hale getirilmesi gerekir. Sığır karkasları perakende pazarlarına dağıtılmadan önce kontrol önlemleri titiz bir şekilde gerçekleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Listeria monocytogenes is an important foodborne pathogen commonly isolated from food processing environments and food products. In this study, 720 swab samples were taken from two slaughterhouses (M1, M2) in the province of Burdur after slaughter, from carcass, environment and equipment. The samples were investigated for the presence of L. monocytogenes using the ISO 11290-1:2017 standard procedure. Isolates were confirmed by PCR after cultural analysis. The prevalence, serogroups, virulence genes, clonal affinity with PFGE, antibiotic susceptibility and biofilm formation potential of L. monocytogenes strains isolated from the samples were determined. While 89 (12.4%) of the samples were positive, 53.9% (48/89) were obtained from carcass samples and 46.1% (41/89) were obtained from environment and equipment samples. It was found that 68.5% (61/89) of the isolates harbored 1/2c or 3c, 2.2% (2/89) 1/2a or 3a, 29.2% (26/89) 4b, 4e or 4d serogroup genes. In all of the isolates (100%) were detected inlA, inlC, inlJ, hlyA, actA, iap, flaA genes. In addition, it was found that 98.9% (88/89) carried the plcA gene and the other 98.9% (88/89) carried the luxS gene. At the end of PFGE analysis, 65 pulsotypes with 10-16 fragments were obtained as a result of restriction with ApaI enzyme. It was divided into 50 clusters with at least 80% similarity, 60 clusters with at least 90% homology, and 13 pulsotypes with 100% homology. It was observed that 38.2% (34/89) of the isolates did not develop resistance to any of the antibiotics. It was determined that the most resistance was against rifampicin with 44.9% (40/89), and the least resistance was against tetracycline, ciproflaxacin and chloramphenicol with 1.1% (1/89). 11% (10/89) of the isolates formed a weak biofilm. As a result, the presence of L. monocytogenes, which may pose a potential public health risk in terms of listeriosis, was found in post-slaughter carcasses, environment and equipment in slaughterhouses in Burdur. Periodic cleaning and disinfection should be done meticulously in farms and slaughterhouses for the prevention and reduction of L. monocytogenes. In addition, silages should be prepared by fulfilling the appropriate fermentation conditions in silage production. Molecular epidemiological mapping should be done continuously and the records should be made accessible. Control measures must be rigorously implemented before beef carcasses are distributed to retail markets.