Elastik zemine yaslanan kazıkların dinamik analizi
Dynamic analysis of supported piles by elastic soil
  1. Tez No: 77306
  2. Yazar: NAMIK ESEN YAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET H. ÇATAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
II ÖZET Ülkemiz açısından, kazık temel uygulamaları günden güne yaygınlaşmakta olan bir temel sistemidir. Zayıf zemin üzerine yüksek yapı yapma zorunluluğu, bazı özel yapı sistemlerinin gelişen Türkiye şartlarında ihtiyaç duyulması kazık temel sisteminin tercih edilmesine neden olmaktadır. Ülkemiz konum itibariyle deprem açısından tehlikeli bir bölgede yer almaktadır. Bu durum dikkate alınarak bu tür sistemlerin statik tahkiklerinin yanısıra dinamik analizlerinin de ortaya konması proje doğruluğu ve güvenliği gözönüne alındığında önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında, dinamik analize temel teşkil edecek kazığa ait serbest titreşim frekanslarının bulunmasına ilişkin fizik ve matematik model geliştirilmiştir. Bu matematik formülasyonun çözümü ile değişik sınır koşullarına ait abaklar elde edilerek pratikte uygulama kolaylığı sağlanmıştır. Çalışmada boyutlu parametreler, boyutsuz parametrelere indirgenerek genel bir çözüm elde edilmiştir. Böylece sonuçların kullanım kolaylığının yanısıra bir matematik sadelik yakalanmıştır. Zemin içi ve zemin dışı olarak iki bölgeye sahip bir fizik model sonucu sınır ve süreklilik şartlarındaki artışın homojen denklem sayısını arttırması ve sonuca iteratif bir çözüm yoluyla ulaşılabilmesi bir bilgisayar programı yazılımını zorunlu hale getirmektedir. Tez de sunulan bu bilgisayar programı QB ASIC diliyle geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT From the point of view of our country, Turkey, deep foundation systems are spreadly used applications. The obligation of constructing high rise buildings on soft soils makes this foundation systems“must”, in special the piles. Our country Turkey is in the one of the most active earthquake zone. In this perpective, dynamic analysis of piles gains an extra importance besides the static analysis in the view of the design safety and truthness. In this thesis work, to form a base for the dynamic analysis of a pile, the physical model and the mathematical formulation are determined. Solving the mathematical formulation, the curves are obtained for the use of abaque to easy the applications. The dimensional parameters in the dynamic problem are converted to dimensionless parameters in the mathematical formulation in order to obtain a general solution. Thus a simplicity in the evaluation of the conclusions have been determined. Having two zones, in partially embedded piles, the physical model brings an increase of the number of the boundary and contunity thus in the number of the simultaneous equations. This unevenly concluded as the vitality of the usage of a computer program to have the solutions by the iterative methods. The presented program is written in QBASIC.