Tiroid kanseri olgularında insülin direncini etkileyen parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of Parameters Affecting Insulin Resistance in Patients With Thyroid
- Tez No: 773086
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KEBAPÇILAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmada tiroid kanseri tanılı olgularda insülin direnci gelişme sıklığı ve insülin direnci gelişiminde etkili olabilecek parametrelerin incelenmesi amaçlandı. Metod: Kesitsel tipte olan bu çalışma 1 Ocak 2019 - 31 Aralık 2020 tarihleri arasında Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde herhangi tipte tiroid kanseri tanısıyla takip edilen 97 olgunun dosyalarının retrospektif olarak incelenmesi ile gerçekleştirildi. Olgular HOMA-IR değerine göre insülin direnci gelişen ve gelişmeyen olmak üzere iki gruba ayrılarak, gruplar arasında klinik parametreler karşılaştırıldı. Bulgular: Olguların %91.8'i kadın, yaş ortalaması 51.21 ± 12.08 yıldı. En sık saptanan tiroid malignitesi tipi (%92.7) papiller karsinomdu. Olguların %54.6'sında en az bir ek hastalık olduğu belirlendi. En sık saptanan ek hastalıklar %34 diabetes mellitus, %24.7 hipertansiyon, %13.4 hiperlipidemiydi. Ortalama HOMA-IR değeri 2.97 ± 2.48 idi ve olguların %51.5'inde HOMA-IR düzeyi yüksek tespit edildi. Kadınlarla karşılaştırıldığında, erkekler arasında insülin direnci gelişme sıklığı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazlaydı (p = 0.034).
Özet (Çeviri)
Evaluation of Parameters Affecting Insulin Resistance in Patients With Thyroid Cancer, Arif Demir, MD., Dissertation, Konya, 2021. Aim: In this study, it was aimed to examine the frequency of development of insulin resistance and the parameters that may be effective in the development of insulin resistance in patients diagnosed with thyroid cancer. Method: This cross-sectional study was carried out by retrospectively examining the files of 97 patients who were followed up with the diagnosis of any type of thyroid cancer in Konya Selçuk University Medical Faculty Hospital between January 1, 2019 and December 31, 2020. The patients were divided into two groups as insulin resistance and non-insulin resistance according to the HOMA-IR value, and clinical parameters were compared between these groups. Results: 91.8% of the cases were female, mean age was 51.21 ± 12.08 years. The most common type of thyroid malignancy (92.7%) was papillary carcinoma. It was determined that 54.6% of the cases had at least one additional disease. The most common comorbidities were diabetes mellitus 34%, hypertension 24.7%, and hyperlipidemia 13.4%. The mean HOMA-IR value was 2.97 ± 2.48, and the HOMA-IR level was high in 51.5% of the cases. Compared with women, the incidence of insulin resistance was statistically significantly higher among men (p = 0.034).