Radyoterapi gören baş-boyun ve beyin tümörlü hastalarda faz açısı ile nutrisyonel durumun değerlendirilmesi ve mevcut tarama testleri ile kıyaslanması
Evaluation of nutritional status with phase angle in patients with head-neck and brain tumor taking radiotherapy and comprasion with current screening tests
- Tez No: 773085
- Danışmanlar: PROF. DR. BESTE MELEK ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kanser hastalarının malnütrisyon riskinin hızlı ve erken dönemde belirlenmesi ve malnütrisyon tedavisinin yapılması; onkolojik tedavilerin toksisitesini azaltmada, hastaların yaşam kalitelerini artırmada ve hastane maliyetlerini azaltmada oldukça önemlidir. Bu çalışma; baş-boyun kanseri ve beyin tümörü tanılı hastaların malnütrisyon riskinin kullanımı kolay, non-invaziv ve tekrarlanabilir bir yöntem olan BİA'dan elde edilen faz açısı ile belirlenmesi ve bunun mevcut beslenme durumu tarama ve değerlendirme araçları ile kıyaslanması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma Ekim 2019 ve Şubat 2020 tarihleri arasında, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniği tedavi ünitelerinde tedavi ve takip hastası olan 61'i (%61) erkek, 39'u (%39) kadın olmak üzere toplamda 100 yetişkin hasta (
Özet (Çeviri)
Determining the malnutrition risk of cancer patients in the rapid and early period and performing malnutrition treatment; It is very important in reducing the toxicity of oncological treatments, increasing the quality of life of patients and reducing hospital costs. The aim of this study was to determine the malnutrition risk of patients with head and neck cancer and brain tumor using the phase angle obtained from BIA, which is an easy-to-use, non-invasive and reproducible method, and to compare this with current nutritional status screening and assessment tools. The study was conducted in a total of 100 adult patients (