Sağlık algısı ve COVİD-19 aşısına yönelik tutumlarının incelenmesi: Sağlık çalışanları örneği
Investigation of perception of health and attitudes towards the COVİD-19 vaccine: The example of healthcare professionals
  1. Tez No: 773095
  2. Yazar: MELEK SEYHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlık çalışanlarının sağlık algısı ve COVID-19 Aşısına Yönelik Tutumlarını belirlemek, sağlık algısı ile aşı tutumunun ilişkisini incelemektir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte olan çalışma Ocak- Haziran 2022 tarihleri arasında bir şehir hastanesinde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini 323 sağlık çalışanı oluşturmuş, veriler, sosyodemografik veri formu, Sağlık Algısı Ölçeği (SAÖ) ve COVID-19 Aşısına Yönelik Tutumlar Ölçeği (ATÖ-COVID-19) kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, normal dağılıma uygunluk testleri, Pearson korelasyon analizi, bağımsız değişkelerde t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Kruskall Wallis H testi ve düzeltilmiş Bonferroni testi kullanılmıştır. Sağlık çalışanlarının %35.3'ünün erkek, %61.9'unun evli, %53.9'unun çocuklarının olduğu, sağlık çalışanlarının %86.1'inin sağlığını iyi olarak değerlendirdiği, %19.5'inin kronik hastalığının olduğu, %74'ünün orta düzeyde sosyo ekonomik durumunun olduğu, %61.9'unun mesleğini isteyerek seçtiği, %36.5'inin 16 yıl ve üstü çalıştığı, %61'inin hemşire olduğu ve %31.0'inin cerrahi kliniklerde çalıştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the health perception of health workers and their attitudes towards the COVID-19 Vaccine, and to examine the relationship between health perception and vaccine attitude. The descriptive and correlational study was conducted in a city hospital between January and June 2022. The sample of the study consisted of 323 healthcare professionals, and the data were collected by face-to-face interview technique using the sociodemographic data form, the Health Perception Scale (HPS) and the Attitudes towards COVID-19 Vaccine Scale (ATV-COVID-19). In the analysis of the data, number, percentage, normal distribution tests, Pearson correlation analysis, independent variables t test, One-Way Analysis of Variance, Kruskall Wallis H test and corrected Bonferroni test were used. 35.3% of health workers are male, 61.9% are married, 53.9% have children, 86.1% of health workers evaluate their health as good, 19.5% have chronic diseases, 74% have moderate socio-economic status. It was determined that 61.9% chose their profession voluntarily, 36.5% worked for 16 years or more, 61% were nurses and 31.0% worked in surgical clinics. Health perception scale mean scores of health care workers who are physicians are higher than those of health workers who are nurses and midwives, and the health perception scale mean scores of health workers who work in internal clinics are higher than those of health workers whose departments are emergency, operating rooms and intensive care units.