Sibernetik estetik üzerine güncel yorumlamalar
Contemporary interpretations on cybernetic aesthetics
  1. Tez No: 773100
  2. Yazar: ORHAN MERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL SARIDİKMEN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
İnsan, doğaya karşı kontrol ve üstünlük kurma güdüleriyle oluşturduğu teknik habitatla şekillenerek evrimini sürdürmektedir. Bu ilk çağlardan günümüze kadar olan alet kullanımı, makine ve aygıt kullanımı, sibernetik teknolojiler ile kendi kendini örgütleyen, otonom makinelere varıncaya kadar devam etmekte olan bir gelişim sürecidir. Araştırma başlangıç itibariyle, toplumsal olarak insan ve makine arasındaki ilişkinin şiddetini, Endüstri alanında teknolojinin gelişim süreciyle paralel olarak ele almaktadır. Sibernetik bilimi, insan fizyolojisinin makine ile özdeş hale gelmesi bakımından, bu süreçte radikal bir etkide bulunmuştur. Bu bilimin fikir babası kabul edilen Norbert Wiener'ın aktarımlarından ve diğer sibernetik kuramcıların verilerinden hareketle, nörolojik olarak insan ve hayvan fizyolojisinin haritalandırılıp, mühendislik ve diğer alanlar üzerine entegre edilmesi, sibernetik biliminin özünü oluşturmaktadır. Makinenin bu değişim süreciyle birlikte toplumsal etkileri, 20. Yüzyıl modern sanat akımlarından itibaren sanatın konusu olarak görülmektedir. Köken olarak antik Mısır, Çin ve Yunan dönemlerinde sibernetik yapıların belirgin bir estetik anlayış ile biçimlendirildiği bilinmekte ve bu sibernetik-sanat birlikteliğinin, gelişen teknolojiyle birlikte günümüz çağdaş sanat pratiklerine kadar etkileri gözlenmektedir. Bir başka açıdan sibernetik, tıp ve biyoloji alanında, beden topografyası üzerinde doğrudan etki yaratan bir teknoloji olarak transhümanizm kavramıyla buluşmaktadır. Bu noktada beden sanatının, transhümanizm bağlamında sibernetik teknolojilerle oldukça yakın bir ilişkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Man continues his evolution by being shaped by the technical habitat he created with the motives of control and superiority over nature. This is an ongoing development process from the first ages to the present day, until the use of tools, machines and devices, cybernetic technologies and self-organizing, autonomous machines. The research initially deals with the severity of the relationship between human and machine socially, in parallel with the development process of technology in the field of Industry. The science of cybernetics had a radical impact on this process, in that human physiology became identical with the machine. Based on the transfers of Norbert Wiener, who is considered the father of this science, and the data of other cybernetic theorists, the neurological mapping of human and animal physiology and integrating it on the machine constitutes the essence of the theory of cybernetics. With this change process, the social effects of the machine have been seen as the subject of art since the 20th century modern art movements. It is known that cybernetic structures were shaped with a distinct aesthetic understanding in the ancient Egyptian, Chinese and Greek periods, and the effects of this cybernetic-art combination, together with the developing technology, are observed until today's contemporary art. From another point of view, cybernetics meets the concept of transhumanism as a technology that has a direct impact on body topography in the field of medicine and biology. Body art has a very close relationship with cybernetic technologies in the context of transhumanism.