Analysis of speech acts in student to student and teacher to student interaction in oral proficiency interviews
Öğrenci-öğrenci ve öğrenci-öğretmen diyaloglarında söz edimi analizi
  1. Tez No: 773101
  2. Yazar: YASEMİN DENİZ ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PHILIP GLOVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çalışmanın amacı, yabancı dil öğrenenlerin iletişim becerilerini göstermelerine olanak sağlayan sözlü yeterlilik sınavındaki iletişimi incelemektir. Çalışma, Söz edimleri teorisini (Bach & Harnish, 1979) kullanarak, Grice'ın işbirliği ilkesini ve ilkelerin uygulanması ile genişletilen etkileşimsel eylemleri kullanarak iletişimi analiz etmeyi amaçlamaktadır. 11 İngiliz Dili ve Edebiyatı lisans öğrencisinin ilk ve son yıllarından elde edilen veriler ile yürütülmüştür. Öğrenciler sınavda iletişimsel etkililiği gösteren çeşitli türlerde yönergesel söz eylem teorisini sergilemiştir. İlk yılda son yıla oranla daha fazla Grice'ın ilkelerinin ihlalleri bulunmuştur. Analitik çerçeve, çoğu öğrencinin dil becerilerinin birinci yıl ile dördüncü yıl arasında geliştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate communication in oral proficiency exams, which aim to provide learners with opportunities to show their ability to communicate. The aim of the study is to analyse communication using Speech Act Theory (Bach & Harnish, 1979) to identify the communicative acts that occurred and the extent to which the Co-operative Principle and Grice's maxims were followed. Participants in the study were 11 undergraduate English Language and Literature (ELL) students and data were taken from the first and final years of study. The students produced varying types of illocutionary acts which reflected differing levels of communicative effectiveness in the exam. There were more violations of Grice's maxims in the first year than in the fourth year. The analytical framework suggests that most students' language skills developed between the first and fourth years.