Turistlerin seyahat motivasyonlarının ve algıladıkları destinasyon imajının davranışsal niyet üzerindeki etkisi: Muğla örneği
The effect of tourists' travel motivations and perceived destination image on behavioral intention: The case of Muğla
- Tez No: 773106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR DAVRAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Turistlerin geleceğe yönelik davranışlarının belirlenebilmesinde seyahat motivasyonlarının ve destinasyon imajının önemli rol oynadığı görülmektedir. Hem itici hem de çekici motivasyon kaynakları, hangi destinasyonun niçin tercih edildiği sorularının belirleyicisi olmaktadır. Destinasyonun ziyaret edilmesinden sonra turistler olumlu ve olumsuz anlamda tavsiye etme veya yeniden ziyaret etme gibi davranışlarda bulunurlar. Bu yüzden destinasyon yönetimlerinin turistlerin motivasyon kaynaklarına göre imaj geliştirme çalışmalarına önem vermesi olumlu sonuçlar verecektir. Bu araştırmada turistlerin seyahat motivasyonlarının ve destinasyon imajının turist davranışları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında nicel veri toplama yöntemine başvurulmuş olup anket tekniğini kullanılmıştır. Araştırma evrenini 2021 yaz sezonunda Muğla destinasyonunu ziyaret eden yerli ve yabancı turistler oluşturmaktadır. Örneklemin tamamına ulaşmanın zorluğundan dolayı tesadüfi olmayan kolayda örnekleme tekniğinden yararlanılmıştır. Buna göre toplamda 405 anket veri elde edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda turistlerin seyahat motivasyonlarının destinasyon imajı ve davranışsal niyetleri üzerinde etkisi olduğu ve destinasyon imajının davranışsal niyeti etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is seen that tourists' travel motivations and destination image play an important role in determining the future behavior of tourists. Both push and pull sources of motivation determine which destination is preferred and why. After visiting the destination, tourists behave positively and negatively such as recommending or revisiting. Therefore, it will give positive results if the destination managements attach importance to the image development studies according to the motivation sources of the tourists. In this study, the effect of tourists' travel motivations and destination image on tourist behavior was examined. Quantitative data collection method was used in the collection of research data and questionnaire technique was used. The population of the research consists of domestic and foreign tourists visiting to the Muğla destination in the summer season of 2021. Due to the difficulty of reaching the entire sample, the non-random convenience sampling technique was used. Accordingly, a total of 405 survey data were obtained. As a result of the analyzes, it was determined that the travel motivations of the tourists have an effect on the destination image and behavioral intentions, and the destination image affects the behavioral intention.