Akut romatizmal ateş tanısıyla takip edilen hastaların demografik, klinik, laboratuar ve ekokardiyografik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of demographic, clinical, laboratory, and echocardiographic characteristics of patients followed up with the diagnosis of acute rheumatic fever
  1. Tez No: 773107
  2. Yazar: NAILA GASIMOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Akut romatizmal ateş (ARA) genetik olarak duyarlı bireylerde Grup A Streptokok ( GAS) tonsillofarenjitinden sonra gelişen inflamatuvar bir hastalıktır. Bu çalışmada ARA tanısı konularak takip edilen hastaların klinik, laboratuar ve ekokardiyografik bulgularının incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Bu retrospektif çalışmaya Ocak 2017-Ocak 2019 tarihleri arasında 18 yaş altı ARA tanısı ile yatırılarak takip edilen 55 hasta dahil edildi. Tüm olgularda ARA tanısı 2015 yılı revize Jones kriterleri ile orta-risk grubuna göre konuldu. ARA tanısı konan tüm hastaların; cinsiyeti, yaşı, başvuru zamanı, fizik muayene bulguları, laboratuar bulguları, ekokardiyografi bulguları, major ve minör tanı kriterleri sağlayan verileri kaydedildi. Tüm hastalara ekokardiyografi ve elektrokardiyografi yapıldı. Laboratuvar parametreleri kullanarak inflamatuar biyobelirteçler hesaplandı. Tedavi öncesi ve tedavinin 8. haftasındaki veriler kıyaslandı. Bulgular: Hastaların 31'i (%56,4) kız ve 24'ü (%43,6) erkek, yaş ortalaması 13,70±2,44 yıl (7-18 yıl) idi. En fazla hasta 9-14 yaş arasında görüldü. En sık hastaneye başvuru mevsimi kış idi. Major kriterlerden en sık kardit ve artrit görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Acute rheumatic fever (ARF) is an inflammatory disease that develops after Group A Streptococcal (GAS) tonsillopharyngitis in genetically susceptible individuals. This study, it was aimed to examine the clinical, laboratory, and echocardiographic findings of the patients diagnosed and followed up with ARF. Material and Methods: In this retrospective study, 55 patients under the age of 18 who were hospitalized and followed up with the diagnosis of ARF between January 2017 and January 2019 were included. All cases were diagnosed with ARF according to the 2015 revised Jones criteria according to the intermediate-risk group. Gender, age, time of admission, physical examination findings, laboratory findings, echocardiographic findings, and data meeting major and minor diagnostic criteria of all patients diagnosed with ARF were recorded. Echocardiography and electrocardiography were performed on all patients. Inflammatory biomarkers were calculated using laboratory parameters. The data before the treatment and at the 8th week of the treatment were compared. Results: 31 (56.4%) of the patients were female and 24 (43.6%) were male, the mean age was 13.70±2.44 years (7-18 years). The highest number of patients was in the 9-14 age group. The most frequent hospital admission season was winter. Arthritis and carditis were the most common major criteria.