Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri mezunlarının öz yeterlilik algılarının kariyer yapma niyetine etkisi: Süleyman Demirel Üniversitesi örneği
The effect of self efficacy of labor economy and industrial relations graduatues on their career intentions: The case of Süleyman Demirel University
- Tez No: 773105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KEMAL NURDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde toplumsal barışı tehdit eden işsizlik sorunun etkilediği grupların başında gençler gelmektedir. İşgücüne dahil genç nüfusun istihdam da yer alabilmek için aldıkları eğitim ve sahip oldukları becerilere göre birtakım stratejiler geliştirmesi ve kariyerler hedeflerini bu doğrultuda planlamaları gerekmektedir. Bu şekilde kendilerine uygun alanları tercih eden gençler akademik ve mesleki açıdan daha başarılı bir çalışma hayatı sergilemektedirler. Gençlerin kariyer hedeflerini belirleme ve karar vermesinde öz yeterlilik inancı önemli bir unsurdur. Öz yeterlilik, kişinin gerçekleştireceği faaliyetler için gereken becerilere sahip olduğuna inanmasını ifade etmektedir. Bu çalışmanın amacı, Süleyman Demirel Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler Bölümü'nden mezun olan öğrencilerin Öz Yeterlilik algılarının Kariyer Yapma Niyetlerine etkisini Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) ile ortaya koymaktır. Yapısal Eşitlik Modeli ile test edilen araştırmanın alt boyutları üzerinden yapılan analiz ile Çaba ve Direnç değişkenleri ile Kariyer Yapma Niyeti arasında bir etki olmadığı, ancak Yetenek ve Güven değişkenleri ile Kariyer Niyeti arasında negatif bir etki olduğu tespit edilmiştir. Gerçekleştirilen analiz ile katılımcıların olumsuz sorulara verdikleri olumsuz cevaplar dolayısıyla negatif bir etkide gözüktüğü değerlendirilmesi yapılmıştır. Sonuç olarak mezunların Öz yeterlilik Yetenek ve Güvenleri Kariyer Yapma Niyetleri üzerinde pozitif yönde bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The unemployment issue, which threatens social peace in developing and developed countries, mainly affects young people. In order to take part in employment, the young population in the labor force needs to develop some strategies based on their education and abilities and plan their career goals in this direction. In this way, young people who select appropriate fields for themselves shows a more successful working life in terms of both academics and careers. Self-efficacy belief is a key factor in determining their career goals of young people. Self-efficacy refers to the belief that one he/she has the required abilities to carry out activities. The aim of this study is to reveal the effect of the self-efficacy perceptions of the students on their career intentions who graduated from the Department of Labor Economics and Industrial Relations in Süleyman Demirel University with the Structural Equation Model (SEM). There is no effect between the analysis performed between the sub-dimensions of the research tested with the Structural Equation Model and the Effort and Resistance and Career Intention. However, a negative effect was found between talent and confidence and career ıntention.With the analysis carried out, it was found that there was a negative effect due to the negative answers given by the participants to the negative questions. As a result, the Self-Efficacy, ability and confidence of graduates have a positive effect on their career ıntention.