Sjögren sendromlu ve diyabetik hastaların otolog serumlarının büyüme faktörleri ve sitokin içeriklerinin sağlıklı grupla karşılaştırılması
Comparison of growth factors and cytokine contents of autologous serums of sjögren's and diabetic patients with the HEALTHY group
  1. Tez No: 773111
  2. Yazar: ŞULE NUR ACAR DUYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Sjögren Sendromu (SS) ve diyabetik retinopati (DR) olan hastalardan elde edilen otolog serumlarda büyüme faktörleri ve sitokin düzeylerinin değerlendirilmesi ve yaş ve cinsiyet uyumlu sağlıklı bireylerin otolog serumları ile karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde takipli SS'ye bağlı kuru gözü olan 23 hasta, DR tanılı 25 hasta çalışmaya dahil edildi. Sağlıklı gönüllülerden oluşan yaş ve cinsiyet uyumlu 23 kişi kontrol grubunu oluşturdu. Hasta ve kontrol grubunun detaylı oftalmolojik muayeneleri yapıldı. Hasta ve kontrol grubundan alınan kan örnekleri 3500 rpm'de 10 dakika santrifüj edildi. Elde edilen serum örnekleri ependorflara bölünerek analize kadar -80 derecede saklandı. Serum interlökin-1β (IL-1β), IL-2, IL-6, IL-17, IL-17 Reseptör A (IL-17RA), IL-23, epidermal büyüme faktörü (EGF), sinir büyüme faktörü (NGF), transforme edici büyüme faktörü-β1 (TGF-β1), vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF), insülin benzeri büyüme faktörü (IGF-1), matrix metalloproteinaz-9 (MMP-9), fibronektin ve vitamin A düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü.. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 71 hastanın %34,7'si (n=25) DR tanılı, %31,9'u (n=23) SS tanılı ve %31,9'u (n=23) kontrol grubu idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the growth factors and cytokine levels in autologous serum obtained from patients with Sjögren's Syndrome (SS) and diabetic retinopathy (DR) and to compare them with autologous serum of age and sex-matched healthy individuals. Materials and Methods: Twenty-three patients with dry eye related to SS and 25 patients with DR were included in the study. Twenty-three age- and sex-matched healthy volunteers formed the control group. Detailed ophthalmological examinations of the patient and control groups were performed. The blood samples taken from the patient and control groups were centrifuged at 3500 rpm for 10 minutes. The obtained serum samples were divided into eppendorf tubes and stored at -80 degrees until analysis. Serum interleukin-1β (IL-1β), IL-2, IL-6, IL-17, IL-17 Receptor A (IL-17RA), IL-23, epidermal growth factor (EGF), nerve growth factor (NGF), transforming growth factor-β1 (TGF-β1), vascular endothelial growth factor (VEGF), insulin-like growth factor (IGF-1), matrix metalloproteinase-9 (MMP-9), fibronectin and vitamin A levels were measured by ELISA method. Results: Of the 71 patients included in the study, 34.7% (n=25) were diagnosed with DR, 31.9% (n=23) with SS, and 31.9% (n=23) in the control group.