Elektroeğirme ile üretilen nanoliflerin biyoaktif yüzey hazırlanmasında kullanımı ve hedefe yönelik sensör sistemlerinin geliştirilmesi
Usage of nanofibers produced by electrospinning on the preparation of bioactive surface and development of targeted sensor systems
  1. Tez No: 773112
  2. Yazar: FATMA ÖZTÜRK KIRBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ODACI DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, akut faz proteinlerinin tayinine yönelik hazırlanan biyoanalitik sistemlerde kullabilecek nanolifler sentezlendi. Tayin yöntemi olarak spektroskopik ve elektrokimyasal ölçüm teknikleri kullanıldı. Geliştirilen biyoanalitik sistemlerden ilkinde floresans ölçümü temel alınmıştır, ikincisinde ise elektrokimyasal sensörler geliştirilmiştir. Floresans temelli biyoanalitik sistem için prob olarak kullanılmak amacıyla metal organik çerçeve sentezlendi. Biyolojik moleküllerin konjugasyonu için gerekli olan nanolifler polikaprolakton (PCL) ve Poli (amik asit) (PAA) polimeri ile oluşturuldu. PCL/PAA nanolifleri üzerinde CRP tayinine yönelik sandviç tipi ve immometrik biyoanalitik sistemleri hazırlandı. Hazırlanan biyoanalitik sistemlerinin analitik karakterizasyonları yapıldı. Tezin ikinci kısımında ise serum amiloid A (SAA) için elektrokimyasal immunosensör tasarlandı. İmmobilizasyon matriksi olarak kullanılmak üzere PCL ve Poli-L-Lizin (PLL) içeren nanolifler üretildi. Üretim koşullları optimize edildikten sonra nanolifler yüzey baskılı karbon elektrot (SPCE) üzerinde biriktirildi. PCL/PLL/Anti-SAA immünosensörünün XPS ile karakterizasyonu yapıldı. Hazırlanan elektrokimyasal immunosensör ile SAA'nın tayini gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, nanofibers to be used in bioanalytical systems for the determination of acute phase proteins were synthesized. Spectroscopic and electrochemical measurement techniques were used as the determination method. In the first of the developed bioanalytical systems, fluorescence measurement was based, and in the second, electrochemical sensors were developed. The metal organic framework was synthesized to be used as a probe for the fluorescence-based bioanalytical system. Nanofibers required for the conjugation of biological molecules were formed with polycaprolactone (PCL) and Poly (amic acid) (PAA) polymer. Sandwich type and immometric bioanalytical analysis systems were prepared for CRP determination on PCL/PAA nanofibers. The characterizations of the prepared bioanalytical systems were made. In the second part of the thesis, an electrochemical immunosensor was designed for serum amyloid A (SAA). Nanofibers containing PCL and Poly-L-Lysine (PLL) were produced to be used as immobilization matrix. After optimizing the production conditions, the nanofibers were deposited on a Screen printed carbon electrode (SPCE). Characterization of PCL/PLL/Anti-SAA immunosensor was performed with XPS. The determination of SAA was performed with the prepared electrochemical immunosensor.