Yabancı dil dersinde uzaktan ve yüzyüze eğitimin akademik başarı açısından karşılaştırılması: Harran Üniversitesi örneği
A comparison of distance and face-to-face education in a foreign language course in terms of academic success: The case of Harran University
  1. Tez No: 773110
  2. Yazar: MEHMET BAKIR BÜTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, yükseköğretimde zorunlu olarak okutulan yabancı dil II dersinde uzaktan ve yüz-yüze eğitim alan öğrencilerin akademik başarı açısından karşılaştırmasını yapmaktır. Araştırma ile yabancı dil II zorunlu ortak dersinin öğrencinin tercihine bırakılarak ister UE isterse yüz yüze eğitim şeklinde verilmesi durumunda akademik başarı durumlarının çeşitli değişkenlere göre analizi yapılmıştır. Araştırma betimsel bir çalışma olup ilişkisel araştırma modelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini Harran Üniversitesinde 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı Bahar Yarıyılında birinci sınıfa kayıtlı olan tüm öğrenciler, örneklem ise Harran üniversitesi 2018- 2019 Eğitim Öğretim yılı bahar yarıyılı birinci sınıfa kayıtlı öğrenciler içeresinden Yabancı Dil II dersini tercih eden öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Harran Üniversitesi Öğrenci Bilgi sistemi kullanılmıştır. Verilerin analizi betimsel analiz yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada her değişken için (cinsiyet, yaş, alan ve öğretim yöntemi) analiz öncesi normallik analizleri yapılmıştır. Veriler normallik varsayımına uygun olduğundan parametrik testler kullanılmıştır. Zorunlu olarak okutulan Yabancı Dil-II dersini uzaktan veya yüz yüze alan öğrencilerin akademik başarılarının cinsiyet ve öğretim yöntemi değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için bağımsız örneklem t-testi, yaş ve alan değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Ayrıca cinsiyet, yaş ve öğretim yöntemi ile geçme-kalma arasındaki ilişkiyi belirlemek için ise ki-kare analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; öğrencilerin yüz yüze eğitim yoluyla aldıkları Yabancı Dil-II dersindeki akademik başarıları arasında cinsiyet değişkenine göre, yaş değişkenine göre, alan değişkenine göre ve öğretim yöntemi değişkenine göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bununla beraber, öğrencilerin UE yoluyla aldıkları Yabancı Dil-II dersindeki akademik başarıları arasında cinsiyet değişkenine göre ve alan değişkenine göre anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu araştırma, Harran Üniversitesi'ndeki öğrencilerin uzaktan ya da yüz yüze eğitim şeklinde seçebildikleri Yabancı Dil II zorunlu dersindeki akademik başarı durumunu çeşitli değişkenlere göre analiz etmesi açısından önemlidir. Bu açıdan çalışmanın literatüre katkı sağlaması beklenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to compare the students who receive distance and face-to-face education in compulsory higher education course, Foreign Language II, in terms of academic success. In the study where students can attend Foreign Language II course either online or face-to-face, the academic achievement status of the students was analyzed according to various variables. The research is a descriptive study and designed in correlational research model. The population of the research consists of all freshman students enrolled in 2018-2019 academic year, spring semester at Harran University. The sample consists of these students who have chosen the Foreign Language II course in their first year in spring semester of 2018-2019 academic year at Harran University. Harran University Student Information System was used as a data collection tool in the research. The analysis of the data was carried out with the descriptive analysis method. SPSS 23.0 package program was used in the analysis of the data obtained in the research. Independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and chi-square analysis were performed in the study. According to the research results, there was no significant difference in the academic achievements of the students who attended the Foreign Language II course face-to-face according to the variables of gender, age, field and teaching method, However, a significant difference was found between the academic achievements of the students in the online Foreign Language-II course according to the variables of gender and field. This research is important in that it analyzed the academic achievement status of students according to various variables in the Foreign Language II compulsory course at Harran University where students can take this course at a distance or face-to-face. In this respect, it can be expected that the study will contribute to the literature.