Şirvânî ve 'Kavâidü'l-Usûl fî İlmi Hadîsi'r-Resûl' isimli eseri
Shirwânî and his 'Qawâ'id al-Usûl fî'Ilm Hadîth ar-Resûl'
  1. Tez No: 773121
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ OSMAN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, Fethullah eş-Şirvânî (ö. 891/1486) tarafından hadis usulü üzerine hazırlanan 'Kavâidü'l-usûl fî ilmi hadîsi'r-resûl' isimli mahtût eser dijital ortamda yeniden yazılarak tercüme, tahkik, tahrîc ve muhteva değerlendirmesi yapılmıştır. Giriş kısmında çalışmanın konusu, önemi, kapsamı, yöntemi ve kaynakları hakkında kapsamlı bilgiye yer verilmiş ve eserin nasıl ele alınacağı genel hatlarıyla belirlenmiştir. Üç bölümden oluşan tezin birinci bölümünde Şirvânî'nin yaşadığı dönemin siyasî ve ilmî boyutu ile hayatına dair açıklama yapılmış ve yazarın diğer eserleri tanıtılmıştır. İkinci bölümde, Şirvânî tarafından hazırlanan Kavâidü'l-usûl fî ilmi hadîsi'r-resûl başlıklı eserinin içerik değerlendirmesi yapılmıştır. Değerlendirmenin ilk safhasında yazma nüsha şekil yönünden incelenmiş, nüshanın bulunduğu kütüphane ve metnin kaleme alındığı yazı türü üzerine bilgiler verilmiştir. Ardından risalenin içeriği hakkında detaylı bir sunum yapılarak müellifin kullandığı üslup ve eser boyunca takip ettiği prensipleri ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise Kavâidü'l-usûl fî ilmi hadîsi'r-resûl isimli eserin dijital ortama aktarılan Arapça metni üzerinde tahkik ve tahrîc çalışmaları yapılarak eser Türkçeye tercüme edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the manuscript of the work named Qawâi'd al-us'ûl fî 'ilm hadith ar-resûl, which was written by Shirwani on the hadith method is digitalized and translation, verification (tahqiq), interpretation (takhrij) and content evaluation of the work is prepared. In the introduction part, inclusive data about the subject, importance, scope, method and basis of the study is given and the framework for the methodology is specified. In the first part of the study, the political and scientific environment of the period in which Shirwani lived and the other works of the author are introduced. In the second part, the content evaluation of the work titled Qawâi'd al-us'ûl fî 'ilm hadith ar-resûl prepared by Shirwani is presented. In the first phase of the evaluation, the manuscript is examined in formal aspects, and information is given about the library where the manuscript is located and the type of writing in which the text was written. Comprehensive examination is prepared about the content of the manuscript, the style used by the author and the principles he followed throughout the work are discussed. In the last part of the study, the Arabic text of the manuscript is translated into Turkish within footnotes placed upon the Arabic text of the work.