Nonfonksiyonel hipofiz adenomlarında transsfenoidal rezeksiyon volümünün nazal ve sfenoid sinüs ölçümleriyle değerlendirilmesi
Evaluation of transsphenoidal resection volume in nonfunctional pituitary adenomas by nasal and sphenoid sinus measurements
  1. Tez No: 773122
  2. Yazar: AHMET SELİM KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARABAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Çalışmamızda transsfenoidal hipofiz cerrahisinde tümör rezeksiyon volümünün, nazal ve sfenoid sinüs anatomisinde karşılaşılabilecek varyasyonlarla olan ilişkisini ortaya koymayı ve bu cerrahi yönteme yeni yaklaşım göstergeleri geliştirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Selçuk Üniversitesi tıp fakültesi beyin ve sinir cerrahi kliniğinde 2010-2020 yılları arasında nonfonksiyone hipofiz adenomu nedeniyle transsfenoidal yolla opere edilen 14-76 yaş arası hastalar dahil edildi. Bu hastaların sfenoid sinüs tipleri pnömatizasyon derecesine göre belirlendi. Syngo.via görüntüleme programı kullanılarak preoperatif ve erken postoperatif manyetik rezonans görüntülerden volüm verileri elde edildi. Enlil pacs programı kullanılarak preoperatif hipofiz manyetik rezonans T1 sagittal sekans görüntülerden columella tabanı ile sfenoid sinüs arasındaki uzaklıklar ve bu doğrultunun nazal kavite tabanı ile yaptığı açılar ölçüldü. Bu parametreler arasındaki ilişki istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda rezeksiyon volümü, sfenoid sinüs tiplerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermiştir (p=0,002), ancak rezeksiyon volüm yüzdesi anlamlı farklılık göstermemiştir (p=0,845). Rezeksiyon volümü ile sfenoid sinüs tipleri arasındaki ilişki post hoc analiz ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to reveal the relationship between tumor resection volume and variations in nasal and sphenoid sinus anatomy in transsphenoidal pituitary surgery and to develop new approach indicators for this surgical technique. Material and method: Patients aged 14-76 years were included in the study who were operated on for non-functional pituitary adenoma by transsphenoidal approach in Selçuk University School of Medicine, Department of Neurosurgery between 2010 and 2020. The sphenoid sinus types of these patients were determined according to the degree of pneumatization. Volume data were obtained from preoperative and early postoperative magnetic resonance images using the Syngo.via imaging program. The distances between the floor of the columella and the sphenoid sinus and the angles of this direction with the floor of the nasal cavity were measured from the preoperative pituitary magnetic resonance T1 sagittal sequence images using the Enlil pacs program. The relationship between these parameters was evaluated statistically. Results: In our study, the resection volume showed a statistically significant difference according to the sphenoid sinus types (p=0.002), but the resection volume percentage did not differ significantly (p=0.845). The relationship between resection volume and sphenoid sinus types was evaluated by post hoc analysis.