Ergenlerde akademik güdülenmenin yordanmasında okul bağlılığı ve öznel iyi oluş halinin rolü
The role of school engagement and subjective well-being in predicting academic motivation in adolescents
- Tez No: 773129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YÜKSEL ERDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı ergenlerde akademik güdülenmenin yordanmasında okul bağlılığı ve öznel iyi oluş halinin incelenmesidir. Ergenlerde akademik güdülenmenin yordayıcısı olarak okul bağlılığı ve öznel iyi oluş halinin rolünü tespit etmek için gerçekleştirilen bu araştırma ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni 2020-2021 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Avcılar ilçesindeki liselerde öğrenim görmekte olan öğrencilerden oluşmaktadır. Bu okullardan araştırmaya gönüllü olarak katılan 255 kız, 147 erkek toplam 402 öğrenci örneklem olarak alınmıştır. Araştırmada öğrencilere Akademik Güdülenme Ölçeği, Okul Bağlılığı ve Ergen Öznel İyi Oluş Hali Ölçeği ile araştırmacının hazırlamış olduğu kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Ergenlerde akademik güdülenme, okul bağlılığı ve ergen öznel iyi oluş ölçeği arasındaki ilişkiyi araştırmak için Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Akademik güdülenme ölçeği, okul bağlılığı ölçeği, ergen öznel iyi oluş ölçeğinin demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini değerlendirmek için bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Yordayıcılık analizlerinde çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, davranışsal bağlılık, duygusal bağlılık bağımsız değişkenlerinin ergenlerde akademik güdülenme bağımlı değişkenini yordadığı görülmektedir. Okul bağlılığı ölçeğinin alt boyutlarından akademik güdülenmeyi en çok açıklayan değişkenin davranışsal bağlılık olduğu görülmektedir. Öznel iyi oluş ölçeğinin alt boyutlarından olan akademik güdülenmeyi en çok açıklayan değişkenin olumlu duygular olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine school engagement and subjective well-being in predicting academic motivation in adolescents. This research was carried out with a relational screening model to determine the role of school engagement and subjective well-being as a predictor of academic motivation in adolescents. The universe of the research consists of students studying in high schools in Avcılar district of Istanbul in the 2020-2021 academic year. A total of 402 students, 255 girls and 147 boys, who voluntarily participated in the research from these schools, were taken as samples. In the study, Academic Motivation Scale, School Engagement and Adolescent Subjective Well-Being Scale and the personal information form prepared by the researcher were applied to the students. Pearson correlation analysis was conducted to investigate the relationship between academic motivation, school engagement and adolescent subjective well-being scale in adolescents. Independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were applied to evaluate whether the academic motivation scale, school engagement scale, and adolescent subjective well-being scale differ according to demographic variables. Multiple linear regression analysis was used for predictive analysis. According to the results of the research, it is seen that the independent variables of behavioral commitment and emotional commitment predict the dependent variable of academic motivation in adolescents. Behavioral commitment is seen to be the variable that most explains academic motivation, one of the sub-dimensions of the school engagement scale. It is seen that the variable that most explains academic motivation, which is one of the sub-dimensions of the subjective well-being scale, is positive emotions.