Ergenlerin sosyal medya bağımlılık düzeyleri ile sosyal görünüş kaygıları ve yeme tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between social media addiction levels, social appearance concerns and eating attitudes of adolescents
- Tez No: 773130
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENVER ULAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, ergenlerin sosyal medya bağımlılık düzeyleri ile sosyal görünüş kaygıları ve yeme tutumları arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya koymaktır. Yapılan bu araştırma çalışması ilişkisel tarama metodu ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri 2020-2021 eğitim öğretim yılında, Kocaeli ili Gebze ilçesinde yer alan devlet okullarından uygun örnekleme yöntemiyle seçilmiş liselerden, gönüllü 455 katılımcıdan elde edilmiştir. Veriler Demografik Bilgi Formu, Ergenler İçin Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği ve Yeme Tutumları Testi (YTT-26) aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Sosyal medya bağımlığı, sosyal görünüş kaygısı ve yeme tutumları kavramlarının cinsiyet faktörüne göre değişim gösterip göstermediğini tespit etmek amacıyla bağımsız örneklem t testi, okul türü ve ailenin ekonomik gelir seviyesine göre değişimini test etmek amacıyla tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Ayrıca sosyal medya bağımlılığı, sosyal görünüş kaygısı ve yeme tutumları arasındaki ilişki olup olmadığını belirlemek için korelasyon ve regresyon analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara bakıldığında sosyal medya bağımlığı, sosyal görünüş kaygısı ve yeme tutumları değişkenlerinin her birinin arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür. Sosyal medya bağımlılığı ve sosyal görünüş kaygısının yeme tutumlarını birlikte yordayıp yordamadığını tespit etmek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizde sosyal medya bağımlılığı ve sosyal görünüş kaygısının birlikte yeme tutumlarını anlamlı biçimde yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal whether there is a relationship between adolescents' social media addiction levels and their social appearance anxiety and eating attitudes. This research study was carried out with the relational screening method. The data of the research were obtained from 455 volunteer participants from high schools selected by convenient sampling method from state schools in Gebze district of Kocaeli province in the 2020-2021 academic year. Data were collected through Demographic İnformation Form, Social Media Addiction Scale For Adolescents, Social Appearance Anxiety Scale and Eating Attitudes Test (YTT-26). The obtained data were analyzed using the SPSS 22.0 package program. In order to determine whether the concepts of social media addiction, social appearance anxiety and eating attitudes change according to the gender factor, the independent sample t-test, and one-way analysis of variance (ANOVA) to test the change according to the school type and economic income level of the family were conducted. In addition, correlation and regression analyzes were used to determine whether there is a relationship between social media addiction, social appearance anxiety and eating attitudes. Considering the findings obtained from the research, it was seen that there is a positive relationship between each of the variables of social media addiction, social appearance anxiety and eating attitudes. Multiple linear regression analysis was conducted to determine whether social media addiction and social appearance anxiety predicted eating attitudes together. In the analysis, it was determined that social media addiction and social appearance anxiety significantly predicted eating attitudes together.