İstanbul'da yaşayan kilolu bireylerde sosyal medya bağımlılığı ve dürtüsellik arasındaki ilişki
The relationship between social media addiction and impulsinevess in fat individuals living in Istanbul
  1. Tez No: 773133
  2. Yazar: HAKAN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sosyal medya ve dürtüsellik arasında ilişkinin kilolu bireyler üzerinden incelenmesini amaçlayan bu çalışmada; dürtüselik yönünden semptomlar gösteren bireylerin bağımlılık geliştirmesinde oldukça savunmasız kaldıkları tespit edilmiştir. Bu anlamda yapılan çalışmada bazı değişkenler üzerinden cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim ve yaşanılan bölgeye göre farklılıkların karşılaştırılması yapılmıştır. Yapılan bu çalışma, İstanbul ilinde ikamet eden sosyal medya kullanıcıları üzerinde gerçekleşmiş olup toplamda 831 katılımcıdan elde edilen verilerle istatistik paket programı (SPSS) üzerinden verilerin çözümlenmesi sağlanmıştır. Öte yandan var olan pandemi koşulları sebebiyle katılımcılara internet üzerinden ulaşılmış ve online anket yoluyla veriler elde edilmiştir. Çalışmamıza 425 kadın katılımcı ile 406 erkek katılımcı ile toplamda 831 katılımcı ile gerçekleştirilmştir. Ayrıca araştırmada Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği (SMBÖ), Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı, Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BIS-11-KF), Kısa Formu ve Sosyodemografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Dolayısıyla elde edilen bulgular neticesinde hem dürtüsellik hem de sosyal medya bağımlılığı arasında pozitif anlamda bir ilişkinin olduğu saptanmış, dürtüsel semptomlara sahip bireylerin sosyal medya kullanım puanlarının yüksek olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamansa bireyler arasında dikkat dürtüsellik yönünden anlamlı bir ilişki olduğu anlaşılmıştır. Bireylerin özellikle sosyal medya kullanımı sürecinde dikkat dağınıklıkları yaşadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to examine the relationship between social media and impulsivity on overweight individuals; It has been determined that individuals with symptoms of impulsivity are highly vulnerable to developing addiction. In this sense, the study made a comparison of the differences according to gender, age, marital status, education and region of residence over some variables. This study was carried out on social media users residing in the province of Istanbul, and the data were analyzed through the statistical package program (SPSS) with the data obtained from a total of 831 participants. On the other hand, due to the current pandemic conditions, the participants were reached via the internet and data were obtained through an online survey. Our study was carried out with 425 female participants and 406 male participants and a total of 831 participants. In addition, Social Media Addiction Scale (SMDS), Bergen Social Media Addiction, Barratt Impulsivity Scale (BIS-11-SF), Short Form and Sociodemographic Information Form were used in the research. Therefore, as a result of the findings obtained, it was determined that there was a positive relationship between both impulsivity and social media addiction, and it was determined that the social media usage scores of individuals with impulsive symptoms were high. At the same time, it was understood that there was a significant relationship between individuals in terms of attention-impulsivity. It has been understood that individuals experience distractions, especially in the process of using social media.