İlköğretim çağı çocuklarında göz taraması
Eye screening of children in primary/elemantary school age
- Tez No: 773134
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR SUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Muş ili merkez, korkut ve Hasköy ilçelerinde okullarda rehber öğretmenlere, doktorlar, optisyenler ve Türk Kızılay gönüllüleri tarafından (7-14) yaş aralığındaki ilköğretim çağındaki çocukların göz taramaları için il genelinde göz tarama faaliyeti adına rehber öğretmenlerimize gerekli eğitimler verildi. Göz taraması yapmak için gerekli olan materyaller dağıtıldı. Daha sonra okullarda doktorlar, optisyenler ve Kızılay gönüllüleri ile birlikte alanında uzman kişiler tarafından eş zamanlı birden çok okulda tarama faaliyeti yapıldı. Göz taraması kapsamında fark edilmeyen refraksiyon kusurları ve göz hastalıkları tespiti yapılmıştır. Gerekli bulunduğu durumlarda ilgili sağlık kurum ve kuruluşlarına yönlendirilmiştir. Tarama sonucunda erken teşhis ile çocuklarda önlenebilir körlüğün engellenmesi hakkında akademik veriler elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
Doctors, opticians and Turkish Red Crescent volunteers provided necessary training to school counselors for eye screening actions of primary/elemamtary school children aged 7-14 years in schools in Korkut and Hasköy districts of Muş and in the city center. Requisite materials for eye scanning were distributed. Subsequently, screening activities were carried out in multiple schools simultaneously by doctors, opticians and Red Crescent volunteers together with experts in their fields. Within the scope of eye screening, unrecognized refractive (errors) and eye diseases were detected. When deemed necessary, students were directed to relevant health institutions and organizations. As a result of the screening, academic data were obtained on the prevention of preventable blindness in children with early diagnosis.