Asıl işveren ile alt işveren arasındaki ilişkide muvazaa
Implementation of contracting in the relationship between primary employer and sub-contractor
- Tez No: 773165
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ANDAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmamızda ülkemizde de uygulama alanı bulan asıl işveren ile alt işveren ilişkisinde, asıl işverenin, kanun ve yönetmelikten kaynaklanan sorumluluklarını bertaraf ederken yapmış oldukları uygulamaların muvazaa teşkil edip etmediği konusu ele alınmıştır. Kanun koyucu muvazaa olgusunu yasa tasarısına eklerken bile alt işverenlik ilişkisinin doğurabileceği sorunları öngörmüş ve bu konuda muvazaa teşkil edebilecek hükümlere yer vermiştir. Nitekim uygulamada yaşanan durumlar göz önüne alındığında, bu düzenlemelerin ne kadar önemli olduğu görülmektedir. Bu hükümlerin ihdas edilmesinde güdülen bir diğer amaç ise kanun koyucunun ekonomik ve sosyal açıdan güçsüz durumda olan işçinin haklarını korumaktır. Bu koruma her alanda olduğu gibi alt işverenlik ilişkisi içerisinde bulunan işçi için de ayrıca düzenlenmiştir. Alt işverenlik ilişkisi içerisinde iki patronu olan işçinin hangi hakkını hangi patronundan isteyeceği, bu patronların taleplerini reddettiği zaman hangi hukuki yollara başvuracağı kanun ve yönetmelikte açıkça düzenlenmiştir. İşçi için önemli olan husus önüne gelen işi yapıp geçimini temin etmektir. Asıl işveren alt işveren ilişkisinin hukuka uygun veya aykırı olması ile ilgilenmemektedir. İşçi haklarını alabiliyorsa mutludur, sosyal ve ekonomik açıdan güvendedir. İşçinin iradesi dışında gerçekleşen ve işçinin aleyhinde olan her türlü olay ve durumun kanun koyucu tarafından düzenlenerek işçinin güvencesi sağlanmalıdır. Bu çalışmada alt işverenlik ilişkisinin; tanımı, unsurları, kurulması ve denetimi; hukuka aykırı olarak kurulan alt işverenlik ilişkisinin yaptırımı işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the issue of whether the practices of the main employer, while eliminating the responsibilities arising from laws and regulations, constitute a collusion in the relationship between the main employer and the sub-employer, which also finds application in our country, is discussed. Even while adding the collusion phenomenon to the draft law, the legislator foresees the problems that may arise from the subcontracting relationship and has included provisions that may constitute collusion in this regard. As a matter of fact, considering the situations experienced in practice, it is seen how important these regulations are. Another purpose pursued in the creation of these provisions is to protect the rights of the legislator who is economically and socially weak. This protection is also arranged for the worker who is in a subcontractor relationship, as in every field. The law and regulation clearly regulate which rights a worker who has two employers in a subcontractor relationship will request from which boss, and which legal remedies these bosses will take when they reject their demands. The important thing for the worker is to do the job that comes his way and earn a living. The main employer is not concerned with whether the sub-employer relationship is legal or contrary to the law. If the worker can get his rights, he is happy, socially and economically secure. All kinds of events and situations that occur outside the will of the worker and are against the worker should be regulated by the legislator and the worker's security should be provided. In this study, the subcontractor relationship; definition, elements, establishment and control; The sanction of the subcontractor relationship established in violation of the law has been processed.