Belediye şirketlerinde kadroya geçen alt işveren işçilerinin genel memnuniyet düzeyleri üzerine bir alan araştırması
A field research on general satisfaction levels of subcontractor workers who transited to municipal companies
  1. Tez No: 773167
  2. Yazar: OSMAN SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Yapı ve Sosyal Çalışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüz ekonomik koşullarında ülkeler, uluslararası rekabet koşullarına uyum sağlamak için iş gücü maliyetlerini düşürmeyi hedeflemektedir. Bu kapsamda ucuz iş gücünün sağlanmasında işletmeler için her konuda esnekliğe uyum sağlayan alt işverenlik yaygın bir istihdam biçimi haline gelmiştir. Türkiye'de öncelikle özel sektörde yaygın bir uygulama haline gelen alt işverenlik, daha sonra kamuda da yaygınlaşarak kalıcı bir istihdam biçimine dönüşmüştür. Alt işverenlik, kamu hizmetlerinin gerçekleşmesine yardımcı olmak için çeşitli yasal düzenlemeler ile oluşturulmuştur. Buna rağmen işçiler sendikal örgütlenme ve toplu pazarlık haklarından mahrum bırakılarak son derece düşük ücretler ile güvencesiz bir biçimde çalıştırılmıştır. Süreç içerisinde işçiler lehine yapılan düzenlemeler ise yetersiz kalmıştır. Alt işveren işçilerinin sorunlarına kalıcı bir çözüm olması adına 2017 yılının aralık ayında açıklanan 696 sayılı ile KHK ile kadro düzenlemesi gerçekleşmiştir. Böylelikle merkezi idarelerde alt işveren işçisi olarak çalışanlar doğrudan sürekli işçi kadrolarına geçirilerek kamu işçisi olmuştur. Mahalli idarelerde çalışan alt işveren işçileri ise mahalli idareler bünyesindeki şirketlerde işçi statüsünde istihdam edilmiştir. Söz konusu düzenlemenin Türk çalışma hayatı açısından son derece önemli olduğu düşünülmektedir. Bu bağlamda çalışmada yer verilen araştırma sonuçlarının kadro düzenlemesinden yararlanan belediye şirket işçilerinin düzenlemeye ilişkin memnuniyet düzeylerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu kapsamda katılımcıların düzenlemeden nasıl etkilendikleri ve bu etkilerin hangi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterdiği sorgulanmıştır. Ayrıca çalışanların düzenlemeye ilişkin ücret, güvence ve çalışma şartları gibi konularda görüşlerine yer verilmiştir. Bu çerçevede kadro düzenlemesinden yararlanan ve her bölgeyi temsil edecek şekilde rassal olarak seçilen 2162 kişi ile anket yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların memnuniyet düzeylerinde baskın bir görüş ortaya çıkmamıştır. Bu noktada çalışanların görüşlerinin çeşitli faktörlerden etkilendiği ve bu faktörler arasında özellikle ücret düzeylerinin etkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's economic conditions, countries aim to reduce labor costs in order to adapt to international competition conditions. In this context, subcontracting, which adapts to flexibility in all matters, has become a common form of employment for businesses in providing cheap labor. Subcontracting, which first became a common practice in the private sector in Turkey, then became widespread in the public sector and turned into a permanent form of employment. Subcontracting has been established by various legal regulations to help ensure the realization of public services. Despite this, the workers were deprived of their right to trade union and collective bargaining and were employed in an insecure manner with extremely low wages. In the process, the arrangements made in favor of the workers were inadequate. In order to provide a permanent solution to the problems of sub-employer workers, the staff arrangement was carried out with the statutory decree numbered 696, which was announced in December 2017. Thus, those who worked as subcontractor workers in central administrations were transferred directly to permanent workers and became public workers. Subcontractor workers working in local administrations were employed in the employment status of the companies within the local administrations. The regulation is considered to be very important for the Turkish working life. In this context, the research results included in the study are aimed at establishing satisfaction levels for the organization of municipal company workers who benefit from staff regulation. In this context, the participants were questioned how they were affected by the arrangement and which factors the effects vary depending on. In addition, employees' views on issues such as compensation, reassurance and working conditions for regulation are included. In this framework, 2162 people who have been rassally selected to represent each region have been surveyed. According to the research results, there has been no dominant opinion on the satisfaction levels of the participants. At this point, it is seen that the opinions of employees are influenced by various factors, and that these factors are particularly effective at the price levels.