The Determination of the conditions for the recovery of concentrate from titanium bearing ores
Titanyum mineralleri içeren cevherlerden titanyumun zenginleştirme olanaklarının araştırılması
- Tez No: 77318
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı titanyum mineralleri içeren cevherlerden titanyumun zenginleştirilme olanaklarının araştırılmasıdır. Bu çalışmaya bağlı olarak, Aydın- Çine bölgesi yüksek TİO2 tenörlü feldspatlar ve Ödemiş-Kiraz bölgesi rutilli eklojit cevherlerinin zenginleştirilmesi araştırılmıştır. Zenginleştirme işlemlerinde; MGS, Sallantılı Masa, Flotasyon yöntemleri egemen yöntem olarak seçilmiştir. Ayrıca, genel bilgiler kapsamında Dünya ve Türkiye potansiyelleri, titanyum ve feldspat ürünlerinin kullanım alanları verilip zenginleştirme parametreleri saptanmıştır. Yapılan deneylerde rutilli eklojitdeki en yüksek TİO2 tenörüne, yaş manyetik separator kombinasyonlu flotasyon ve sallantılı masa deneyleri ile ulaşılabileceği, feldspat cevherindeki TİO2 'nin zenginleştirilmesinde ise flotasyon ile en iyi sonucun alınabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was the determination of the conditions for the recovery of concentrate from titanium bearing ores. Dependent on this study, high TİO2 grade of feldspar from Aydın-Çine district and titanium bearing eclogite from Ödemiş- Kiraz district were investigated. Different techniques was used such as; Multi Gravity Separator (MGS)., Wet Tabling and flotation were tested in order to fulfil this. On the other hand, after mentioning general information, potential of Turkey and World and, at presented used of titanium and feldspar product. Furthermore, It was presented determined the concentration parameters of two sample ore. According to the results of experiments, the highest TİO2 grade and recovery of titanium bearing eclogite ore are obtainable by means of wet magnetic separator with flotation and wet tabling. Furthermore, the best result for recovery of TİO2 from feldspar ore is obtained by flotation method.