Numerical study of electromagnetic scattering
Elektromanyetik saçılmanın nümerik çalışması
- Tez No: 77317
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖZMEHMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu tezde, iletken saçıcıların fonksiyonel modellemesi, saçıcıyı oluşturan hücrelerin bir elektromağnetik kaynak gibi davrandığı göz" önüne alınarak, formüle edilmiştir. Elektromagnetik alan kaynağı, yakın alan bir hat kaynağıdır. Bu yaklaşımda, her hücreden yayılan alan, saçıcı üzerinde indüklenen akım ile formüle edilmiş, saçılan toplam alan ise bu hücrelerden yayılan alanların toplamı şeklinde tanımlanmıştır. Gelen ve saçılan alan, gözlem noktalan saçıcı üzerinde alınarak, sonuç denklem elde edilmiştir. Bu yöntem gelen ve saçılan alanın, integral denklemi yerine, matrissel olarak gösterilmesine izin verir. Bilinmeyen olarak tanımlanan indüklenmiş akım, basit matris işlemleri ile vektörel olarak elde edilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, functional modeling of a two-dimensional and homogenous conductor scatterers is formulated by considering the scatterer as a combination of small elemental radiation segments (sources). In this approach, radiated field of each segment are expressed in terms of induced current, resultant scattered field is the summation of these re-radiated fields on a certain observation point. By choosing the observation points on the scatterer, boundary conditions are applied. This procedure allows us to define the problem in matrix form. Unknown induced current is then found by simple matrix inversion procedure without considering the integral equation of the problem.