A comparative study for university campus planning
Üniversite kampüs planlaması için karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 77319
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜREYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Üniversite kampüsü planlaması, birçok eylem ve unsuru bir arada barındıran bir fiziki yerleşimin tasarlanmasıdır. Üniversite gencin geleceğinin yönlendirildiği, şehir için de kültürel, bilimsel ve sportif faaliyetlerin yapıldığı bir yerdir. 20. yüzyılda, yüksek öğrenim, kültürlerin birbirinden etkilendiği ortak bir zemin oluşturmuştur. Üniversite eğitim çevresinin belirli bir kimlik kazanması, üniversitenin bir kampus planlaması olarak tasarımındaki başarıyla yalandan ilgilidir. Üniversite kampüsleri tasarımı için bir katkıyı amaç edinen bu çalışmada;“Üniversite Kampüslerine ait yerleşim planları”incelenerek elde edilen başarı kriterleri doğrultusunda, yol gösterici olabilecek ana ilkeler elde edilmiştir. Bu tez kapsamında, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kampus Planlaması bir“case study”(Olgu değerlendirilmesi) olarak ele alınmış, kampus tasarımı ana ilkeleriyle karşılaştırılarak incelenmiştir. Çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm“Sorunun Belirlenmesi”,“Çalışmanın amacı”ve“Çalışma Yöntemleri”alt bölümlerini içeren“Giriş”bölümüdür. Üniversite ve Kampus çevresinin bir tanımı ve Üniversitelerin Kampus olarak tasarlanmasını gerektiren sorunlar ortaya konmuştur. ikinci bölümde 20. Yüzyıl boyunca, dünyada ve ülkemizde kampus tasarımının gelişiminin kısa bir geçmişi araştırılmış ve yine dünyadan ve ülkemizden bazı kampus tasarım örnekleri incelenip başarı kriterleri saptanmaya çalışılmıştır.Üçüncü bölümde; üniversite fiziki çevresinde insan gereksinimleri incelenmiştir. Bu gereksinimler insan davranışları gereksinimleri, eğitim, araştırma, sağlık, eğlence, yemek ve spor ihtiyaçları olarak ele alınmıştır. Dördüncü bölümde; üniversite kampüsünün fiziki yapılanması ana ilkeleri araştırılmıştır. Kampus arazi kullanımı, altyapı, bina yerleşimleri, işlevsel düzenlemeler, dolaşım ağı ana belirleyicileri incelenmiştir. Beşinci bölümde; görsel kampus tasarım ilkeleri olarak, imaj, stil, estetik değerler, simgeler (landmarks), malzeme, peyzaj (landscape) kavramları irdelenmiştir. Altıncı bölümde; üniversite kampüslerinde bazı tasarım şemaları üzerinde durulmuştur. İncelenen tasarım şemaları doğrusal, merkezi, doğrusal ve merkezi olmayan, moleküler, gruplama ve bölgeleme (zoning) düzenlemeleridir. Yedinci bölümde, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kampüsü, üniversite kampüs planlamasının ana ilkeleriyle karşılaştırılarak irdelenmiş ve İzmir Yüksek Teknoloji Yerleşim planı üzerinde geliştirilen iki öneri ile tartışmalar son bulmuştur. Sonuç olarak, daha nitelikli üniversite çevreleri yaratılması için tasarımda dikkat edilecek unsurlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT University Campus Planning is designing a physical environment which contains various functions and elements. University is a place where the young orients for future and also cultural, scientific and sportive activities take place. In the 20th century, the higher education has become the common acculturation. The characterization of the environment is closely related with the success of the campus design. Some examples of university campus site plans are evaluated here with a goal of formatting living campus planning. Main criteria are obtained after the evaluation of the successful samples. In this thesis, Izmir Institute of Technology campus is considered as“a case study”to investigate. This campus planning is compared with the main ideas of campus design. This thesis in the Department of Architecture contains seven chapters. The first chapter is the Introduction chapter which involves the“Definition of the Problem”,“Purpose of the Study”and“Methods of the Study' It contains the definition of campus design and the problems which expose the necessity to design each university as a campus. In the second chapter the development of campus design in the world and in Turkey throughout the 20th century are examined. And the examples of campus design site plans from Turkey and the other countries are investigated and their success according to criteria of campus design are determined.VI In the third chapter, human basic needs in a university physical environment are examined. These needs include human and behavioral needs, physiological, sociological and psychological needs, and requirements for education, research, health, recreation, food service and sports. In the fourth chapter, physical structure for a university campus is discussed. The main criterias are determined such as campus landuses, infrastructure, building locations, functional arrangements, circulation networks. In the fifth chapter, the visual (architectural) criteria for campus design such as image, style, aesthetical values, landmarks, materials, landscapes are investigated. Some approaches for campus design are studied in the sixth chapter. These are linear, centralized, non-linear and decentralized, molecular and grouping-zoning organizations. In the seventh chapter, İzmir Institute of Technology campus is investigated as ”a case study" comparing with the main criteria of university campus planning and finally two proposals are developed for the site plan of Izmir Institute of Technology. Finally, the elements to pay attention while creating more quantified university environment in design are defined and determined.