Inventory system development: Implementation of MRPII in a sanitary ware company
İmalat kaynak planlamasının bir vitrifiye fabrikasında uygulamaları
- Tez No: 77320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAÇ BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET İmalat Kaynak Planlaması, bir imalatta tüm operasyon ve fonksiyonların entegrasyonunu sağlayan bir felsefedir. Bu çalışmada, kaynak yönetimi teknikleri, MRPII sistemleri üzerinde önemle durularak tartışılmaktadır. MARCAM adında bir yazılım firması tarafından üretilmiş bir MRPII paket programı olan PRISM' in bir vhrifiye fabrikasındaki uygulaması açıklanmakta ve uygulama sırasında dikkate alınması gereken faktörler sunulmaktadır. Ayrıca sözkonusu paket programın avantaj ve dezavantajları, MRPII paket kullanıcıları ve alıcıları için öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Manufacturing Resource Planning (MRPII) is a philosophy providing complete integration of all operations and functions in a manufacturing environment. It plays an important role in the globalization of organizations. In this study, first, the evaluation of resource management techniques with special emphasis on MRPII is discussed, and then, in a sanitaryware company, implementation steps of PRISM which is an integrated MRPII software package created by MARCAM, is explained in detail. Certain points requiring special attention during the implementation phase are presented. Advantages and disadvantages of this package, faced with, and suggestions to new users of this package are put forward for consideration.