Parotı̇s kı̇tlelerı̇nı̇n karakterı̇zasyonunda dı̇füzyon mr ve gerçek zamanlı kalı̇tatı̇f sonoelastografı̇nı̇netkı̇nlı̇ğı̇nı̇n değerlendı̇rı̇lmesı̇; Hı̇stopatolojı̇k sonuçlarla karşılaştırma
Diffusion mr and real-time qualitative sonoelastography in the characterization of parotis masses evaluation of efficiency; Comparison with histopathological resultsdiffusion mr und qualitative echtzeit-sonoelastographie bei ​​der charakterisierung von parotis-masseneffizienzbewertung; vergleich mit histopathologischen ergebnissen
  1. Tez No: 773200
  2. Yazar: SITKI MERT ULUSAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Parotis kitleleri için kantitatif difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemeyi (DW-MRI) değerlendirdik. Yetmiş beş hasta 81 fokal parotis kitlesi dahil edildi. DW-MRG sonrası 73 kitleye cerrahi biyopsi/rezeksiyon, 6 kitleye ultrasonografi-kılavuzlu ince iğne aspirasyonu ve 2'sine her iki prosedür de uygulandı. Benign tümörlerin ortalama görünen difüzyon katsayısı (ADC) (n= 49,1,72×10−3 mm2/s), malign tümörlerinkinden (n= 32, 1,05×10−3 mm2/s) daha yüksekti (Pb.001) ). için ADC 2,15×10−3 mm2/s idi. Diğer tümörler için olandan daha yüksek olan pleomorfik adenomlar (tümü için Pb.001). Pleomorfik adenomlar ile malign tümörler dahil diğerleri arasında ayrım yapmak için ADC kesme değeri 1,315 idi. Bu nedenle, DW-MRI, adenomlar ve diğer parotis kitlelerini pleomorfik olanlardan ayırt etmek için yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
We evaluated the quantitative diffusion-weighted magnetic resonance imaging (DW-MRI) for parotid masses. Seventy-five patients with 81 focal parotid masses were included. Following DW-MRI, 73 masses underwent surgical biopsy/resection, 6 underwent ultrasonography- guided fine-needle aspiration, and 2 underwent both procedures. The mean apparent diffusion coefficient (ADC) of benign tumors (n= 49,1.72×10−3 mm2/s) was higher than that of malignant tumors (n= 32, 1.05×10−3 mm2/s) (Pb.001). ADC was 2.15×10−3 mm2/s for pleomorphic adenomas, which was higher than that for other tumors (Pb.001 for all). ADC cutoff was 1.315 for distinguishing between pleomorphic adenomas and others including malignant tumors. Therefore, DW-MRI may be useful for distinguishing between pleomorphic adenomas and other parotid masses.