Hentbolcularda sporcu kimliğinin oluşmasında antrenör-sporcu ilişkisinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of coach-athlete relationship on the formation of athlete identity of handball athletes
  1. Tez No: 773224
  2. Yazar: SÜLEYMAN ARIBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada sporcu kimliği ile antrenör-sporcu ilişkisi kavramlarının çeşitli değişkenler ışığında ilişkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya çeşitli Türkiye hentbol profesyonel liglerinde oynayan 204 kadın 196 erkek toplamda 400 profesyonel hentbol sporcusu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmanın yöntem bölümünde ise sporcuların demografik bilgilerini belirlemek amacıyla kişisel bilgi formu ve sporcu kimliği ve antrenör-sporcu ilişkisi ölçekleri uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26 istatistik programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between the concepts of athlete identity and coach-athlete relationship in the light of various variables. A total of 400 professional handball players voluntarily participated in the research, 204 women and 196 men, playing in various Turkish handball professional leagues. In the method part of the research, personal information form and athlete identity and coach-athlete relationship scales were applied to determine the demographic information of the athletes. SPSS 26 statistical program was used in the analysis of the data.