Hentbolcularda içeceklerle glikoz dinamiğinin belirlenmesi
  1. Tez No: 27650
  2. Yazar: OSMAN KALYONCU
  3. Danışmanlar: DR. HASAN KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Epeyce zamandır sportif etkinlikler sürecinde sporcunun uygun enerji depolarının dolu tutulabilmesi konusu antrenör ve spor bilimadamlarının ilgisini çekmektedir. Ancak araştırmacılar bu alanda birbirinden farklı sonuçlar rapor etmektedirler. Bilindiği gibi 30 ile 90 dakikalık oyun sporlarını kapsayan aralıklı olarak yüksek yoğunluktaki etkinlikler büyük ölçüde karbonhidrat stoklarına bağımlı bulunmaktadır. Özellikle hentbol gibi aerobik vme anaerobik yüklemelerin aralıklı olarak etkin olduğu sportif oyunlardaki yükleme- dinleme protokolünde glikoz dinamiğinin tespiti önem kazanmıştır. Bizim problemimiz, gerek bu alandaki teoriye ve araştırma bulgularında belirtilen, "Yarışma öncesinde verilen şekerli içeceklerin kan şekerini düşürerek hipoglisemiye sebebiyet verebileceğimin tam tersine, kan glikoz düzeyini yüksek tutmanın ve bu düzeyin korunmasının mümkün olup olmayacağı idi. Araştırmamız, 12-14 yaş grubundan, altı aylık maç tecrübesine sahip 12 sağlıklı, hentbol sporcusu üzerinde gerçekleştirildi. Araştırmada deneklere % 7 yoğunlukta sakkaroz eriğinden oluşan içeceğin intermittent yüklemeler başlangıcında kg başına 6 mililitre gram verildi. Sonuçta bunun kan glikoz düzeyinde nabız ve performans aynı kalmasına rağmen yüksek derecede anlamlı bir farklılık meydana getirdiği görüldü. Araştırmamız, şeker eriğinin yüklenme öncesi ve arasında uygun dozaj ve düzende sporcuya verildiğinde hipoglisemiye meydan vermediğini, hatta içeceksiz kan değerlerinden yüksek tutulabildiğini ve seyrini sürdürebildiğini göstermiştir. 63
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is always interesting for the trainers to know, how to keep proper energy stocks in body. But the reporters give different results about this subject. As it's known, spor games which takes between 30 and 90 minutes need great stock of carbonydrate. Q uantity and importance of glucose became important on especially handball sport which is very important for the aerobic and unaerobic movement. Our problem is, according to teorotical arrangments about it: It causes hipoglisemiy to dicrease blood glucosewhen giving sweet drinks. Whether it would possible to keep the level of the glucose in the blood or not. Our arrangement, happened with 12 handball player who were healthy, had 6 months match experience, who were between 12 and 14 years old. Drink has given 6 milimetre per each kg to the players which made by % 7 saccaroz. According the result; there is a great posniv difference although the performance and the pulse are just same in blood glucose level. Our arrengement, when it give properly between just before and during the exercise, it doesn't cause hipoglemisy, even the value of measure of the blood keeps high and keeps for a whle. 64