Agroparkların kuruluş süreçleri: Aydın Agropark'la ilgili kuramsal bir çalışma
Establishment process of Agroparks: A theoretical study about Aydın Agropark
- Tez No: 773239
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, İşletme, Economics, Agriculture, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Aydın ilinde Agropark oluşturulmasına yönelik kuramsal bir model geliştirilmesidir. Çalışmanın bu amacı doğrultusunda ilk önce, Agroparkın kuramsal çerçevesi ve yapılandırılması konuları ele alınmış ikinci olarak, Aydın İlinde Agropark kurulmasına olanak sağlayan özelliklerin analiz edilmesine çalışılmış ve son olarak da Aydın İlinde Agropark oluşum sürecinin tasarımı ve yönetimi faaliyetleri ortaya konulmuştur. Türkiye'de Agropark oluşumu ve yönetimi konularında bugüne kadar yapılan çalışmaların oldukça sınırlı sayıda olduğu görülmekte, hazırlanılan bu yüksek lisans teziyle ilgili alanda önemli bir bilgi açığının giderilmesine katkıda bulunulmaktadır. Çalışmanın, Aydın İli tarım sektöründe kümelenme stratejilerinin uygulanmasında ve potansiyel inovasyon kaynaklarının etkili bir şekilde sektörün gelişimine yönlendirilmesinde önemli bir unsur olduğu anlaşılan Agroparkın kurulması ve yönetilmesi konularında sektör liderleri ve araştırmacılar için düşük maliyetli, zaman kazandırıcı çabalar sergilenmesine hizmet etmesi beklenmektedir
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to develop a theoretical model for the creation of an Agropark in Aydın. In line with this purpose of the study, firstly, the theoretical framework and structuring of the Agropark were discussed, secondly, the features that allowed the establishment of Agropark in Aydın Province were analyzed, and finally, the design and management activities of the Agropark formation process in Aydın Province were revealed. It is seen that the studies on Agropark formation and management in Turkey are very limited in number, and this master's thesis contributes to filling an important knowledge gap in the relevant field. It is expected that the study will serve to exhibit low-cost, time-saving efforts for industry leaders and researchers in the establishment and management of the Agropark, which is understood to be an important element in the implementation of clustering strategies in the agricultural sector of Aydın and in effectively directing potential innovation resources to the development of the sector.