Okul öncesi öğretmenlerinin örgütsel mutluluğu
Organizational happiness of preschool teachers
  1. Tez No: 773240
  2. Yazar: NİLÜFER ERTARAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERTAN AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Mutluluk, bireylerin yaşamlarını bilişsel ve duyuşsal yönden değerlendirmeleridir. Kişilerin mutluluğunu etkileyen önemli faktörlerden birisi de iş hayatıdır. Kişi, hayatının büyük bir kısmını, çalıştığı örgütte, çalışma arkadaşlarıyla geçirmektedir Sadece iş hayatı, bir insanı mutlu etmeyebilir, ama kişi iş hayatında mutsuzsa özel hayatında da gerçek bir mutluluk yaşayamaz. Okul öncesi eğitim kurumlarında örgütsel mutluluk konusu önemli bir kavramdır. Çünkü okul öncesi öğretmenlerinin örgütsel mutluluğu daha fazla olumlu duygu, daha az olumsuz duygu ve potansiyellerini gerçekleştirebilmeleri demektir. Bu öğretmenler küçük yaş grubundaki çocuklarla daha fazla etkileşim halindedir. Bu yaş grubundaki çocuklar, duygusal anlamda öğretmenlerinden daha fazla etkilenmekte ve genelde aile ve ev ortamından ilk kez dışarı çıktıkları için öğretmenlerini kendilerine rol model olarak seçmekte ve onların davranışlarını içselleştirerek taklit etme eğilimine girmektedirler. Bu bağlamda okul öncesi eğitim dönemi için“mutlu öğretmenler mutlu çocuklar”denilebilir Bu araştırmanın amacı, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Aydın ili Efeler ilçesindeki okul öncesi öğretmenlerinin mutluluk algılarını ve görüşlerini ortaya koymaktır. Karma yöntemle yürütülen araştırmanın nicel boyutunda araştırma evrenini; 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Aydın ili Efeler ilçesindeki bağımsız anaokullarında, ilkokulların bünyesindeki anasınıflarında ve kız meslek lisesi bünyesindeki uygulama anaokullarında görev yapmakta olan okul öncesi öğretmenlerinden oluşturmaktadır. Araştırmanın nitel boyutundaki çalışma grubunu altı okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Bu öğretmenlerden iki okul öncesi öğretmeni özel okulda, dört okul öncesi öğretmeni ise devlet okulunda çalışmaktadır. Özel okulda çalışan öğretmenlerden biri özel ilkokulda diğeri özel anaokulunda çalışmaktadır. Devlet okulunda çalışan öğretmenler ise ilkokul, anaokulu, köy ilkokulu ve uygulama anasınıfında çalışan okul öncesi öğretmenlerinden oluşmaktadır. Araştırmada nicel verilerin toplanmasının ve analizinin ardından elde edilen sonuçları açıklamak amacıyla nitel veriler toplanıp analiz edilmiştir. Nicel verilerin toplanmasında; Demo ve Paschoal (2013) tarafından geliştirilen ve Arslan ve Polat (2017) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Örgütsel Mutluluk Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada nitel verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Okul öncesi öğretmenlerine örgütsel mutlulukla ilgili 9 soru sorulmuştur. Araştırmada nicel verilerin istatistiksel analizleri, SPSS programında parametrik olmayan fark test, t testi ve ANOVA kullanılarak yapılmış; nitel verilen analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin olumlu duygular boyutu puan ortalaması orta düzeyde, olumsuz duygular boyutu puan ortalaması düşük düzeyde, potansiyelin gerçekleştirilmesi boyutu puan ortalaması yüksek düzeyde, genel örgütsel mutluluk algı düzeyinin ise yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada, okul öncesi öğretmenlerinin medeni durum, eğitim durumu, okuldaki görev süresi, örgüt yapısı değişkenlerine göre örgütsel mutluluk düzeylerinin değişmediği; kurum türü, yaş ve mesleki kıdem değişkenlerine göre ise örgütsel mutluluk düzeylerinin anlamlı düzeyde farklılaştığı ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte okul öncesi öğretmenlerini çalışma koşullarının ve ekonomik koşullarının mutlu etmediği; çocuklarla birlikte olmalarının, onların hayatlarına dokunmalarının, ilerlemelerini ve değişimlerini görmenin mutlu ettiği tespit edilmiştir. Okul öncesi öğretmenlerin mutluluk düzeylerinin yüksek olduğu, bu durumun çocukları sevmeleri, çocuklarla birlikte olmaları, onların hayatlarına dokunmaları ve ilerlemelerini görmelerinden kaynaklandığı belirlenmiştir. Bulgulara göre, okul idarecilerinin, öğretmenlerin düşüncelerinin okulun yönetimi adına değerli olduğunu onlara hissettirmesi, sınıflara yardımcı personel desteği sağlanması, sınıf öğrenci sayılarının azaltılması, okul öncesi öğretmenlerine teneffüs hakkı verilmesi ve okul öncesi öğretmenlerinin ekonomik koşullarının iyileştirilmesi okul öncesi öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeylerini artırmak için yapılabilecek öneriler arasında sıralanabilir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Mutluluk, Okul Öncesi Öğretmeni, Okul Öncesi, Örgütsel Mutluluk.
Özet (Çeviri)
Happiness is individuals' cognitive and emotional evaluation of their lives. One of the important factors affecting the happiness of people is business life. A person spends most of his/her life in the organization where he works, with his/her colleagues. Only business life may not make a person happy, but if a person is unhappy in his/her business life, he cannot experience real happiness in his/her private life. Organizational happiness is an important concept in pre-school education institutions. Because the organizational happiness of preschool teachers means more positive emotions, less negative emotions, and being able to realize their potential. These teachers interact more with younger children. Children in this age group are more emotionally affected by their teachers and generally choose their teachers as role models for them because they are out of the family and home environment for the first time, and they tend to imitate their behaviors by internalizing them. In this context, it can be said that“happy teachers, happy children”for the preschool education period. The aim of this research is to reveal the happiness perceptions and opinions of preschool teachers in the Aydın province Efeler district in the 2020-2021 academic year. The research population in the quantitative dimension of the research conducted with the mixed method; It consists of pre-school teachers who work in independent kindergartens, kindergartens within primary schools, and practice kindergartens within the scope of girls' vocational high schools in the 2020-2021 academic year in Aydın province Efeler district. The study group in the qualitative dimension of the research consists of six preschool teachers. Two of these teachers work in a private school, and four of them work in a public school. One of the teachers working in a private school works in a private primary school and the other in a private kindergarten. Teachers working in public schools consist of preschool teachers working in primary school, kindergarten, village primary school, and practice kindergarten class. In the research, qualitative data were collected and analyzed in order to explain the results obtained after the collection and analysis of quantitative data. In the collection of quantitative data; The Organizational Happiness Scale developed by Demo and Paschoal (2013) and adapted into Turkish by Arslan and Polat (2017) was used. In the study, a semistructured interview form developed by the researcher was used in the collection of qualitative data. Preschool teachers were asked 9 questions about organizational happiness. Statistical analyzes of quantitative data in the study were made using the non-parametric difference test, t test, and ANOVA in SPSS program; in the qualitative data analysis, content analysis was used. According to the results of the research, it was determined that the teachers' positive emotions dimension average score was moderate, negative emotions dimension average score was low, potential realization dimension average score was high, and general organizational happiness perception level was high. In the study, it was found that the organizational happiness levels of preschool teachers did not change according to the variables of marital status, educational status, tenure at school, and organizational structure; It was found that organizational happiness levels differed significantly according to the type of institution, age and professional seniority variables. On the other hand, working conditions and economic conditions do not make preschool teachers happy; It has been determined that being with children, touching their lives, seeing their progress and changes makes them happy. It has been determined that the happiness levels of preschool teachers are high, and this is due to their love for children, being with children, touching their lives, and seeing their progress. According to the findings, to make teachers feel that their thoughts are valuable to the school administration, provide support staff to the classes, reduce the number of class students, give preschool teachers the right to recess, and improve the economic conditions of preschool teachers can be listed among the suggestions that can be made to increase the organizational happiness levels of preschool teachers. KEY WORDS: Happiness, Preschool Teacher, Preschool, Organizational Happiness.