Middle school students' informal reasoning quality, attitudes toward socioscientific issues and motivation to learn science
Ortaokul öğrencilerinin informal akıl yürütme kaliteleri, sosyobilimsel konulara karşı tutumları ve fen öğrenme motivasyonu
- Tez No: 773249
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL YILMAZ TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğrencilerin sosyo-bilimsel konulara (SBK) ilişkin informal muhakeme kalitesi, SBK'ye yönelik tutumları ve fen öğrenme motivasyonları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Veriler, SBK Üzerinde İnformal Akıl Yürütme anketi, Öğrencilerin Sosyo-bilimsel Konulara Yönelik Tutumları (PASSI) ve Öğrencilerin Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyonları (SMTSL) kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmaya Mardin'in Artuklu ilçesinde 7. ve 8. sınıflarda öğrenim gören 523 ortaokul öğrencisi katılmıştır. Çalışmada ilişkisel araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Veriler Pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Pearson korelasyon analizi sonuçları, öğrencilerin informel muhakeme kalitesi puanları ile kullandıkları informel muhakeme modlarının çeşitliliği arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Aslında, çoklu regresyon analizinin sonuçları, öz-yeterlik ve kurumlara ilginin ortaokul öğrencilerinin resmi olmayan muhakeme kalitesinin tahminine önemli ölçüde katkıda bulunduğunu göstermiştir. Ancak motivasyon ve tutumun ölçeklerinin diğer alt boyutlarının öğrencilerin informal muhakemelerini tahmin etmede katkı sağlamadığı görülmüştür. Ayrıca ortaokul öğrencilerinin informel akıl yürütme kalitelerinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Bunun nedeni, öğrencilerin sosyo-bilimsel konulara aşina olmaması olabilir. Sosyo-bilimsel konuların fen derslerine entegre edilmesi, informal muhakeme kalitelerinin arttırılmasına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was investigating the relationship between students' informal reasoning quality regarding socio-scientific issues (SSI), attitudes toward SSI and their motivation to learn science. Data were obtained by using Informal Reasoning on SSI questionnaire, Pupils' Attitudes Towards Socio-scientific Issues (PASSI) and Students' Motivation toward Science Learning (SMTSL). The participants were 523 middle school students in 7th and 8th grades in Artuklu district of Mardin. Correlational research approach was used. The data were analyzed by using Pearson correlation analysis and multiple regression analysis. Pearson correlation analysis results revealed that there was a significant and positive correlation between students' informal reasoning quality scores and the variety of informal reasoning modes they use. In fact, the results of multiple regression analysis showed that self-efficacy and relevance institution significantly contributed to the prediction of informal reasoning quality of middle school students. However, it was observed that other sub-dimensions of motivation and attitude did not contribute to the estimation of students' informal reasoning. It also has been found that the informal reasoning quality of middle school students is low. The reason might be that students are not familiar with socio-scientific issues. The integration of socio-scientific issues into science classes might be helpful for increasing their informal reasoning quality.