Confiscation Practices, Politics of Wealth Accumulation, and The Case of Mehmed Said Halet Efendi (1761-1822)
Müsadere Uygulamaları, Servet Birikimi Politikaları ve Mehmed Said Halet Efendi (1761-1822) Vakası
  1. Tez No: 773248
  2. Yazar: AZİZE FATMA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN AKARLI, PROF. DR. ABDULHAMİT KIRMIZI, PROF. DR. COŞKUN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 512
Özet
Bu tez Osmanlı müsadere uygulamalarını, özellikle de önde gelen devlet adamı Halet Efendi'nin dahil olduğu vakaları prosopografik yöntemle incelemek suretiyle on sekizinci yüzyıl sonunda ve on dokuzuncu yüzyıl başındaki müsadere uygulamaları ile Osmanlıların güç ilişkileri arasındaki bağa dikkat çeker. Bu tez üç alanda katkı sağlar. Birincisi, dönemin müsadere uygulamalarının genel özelliklerini araştırır. Osmanlı yönetiminin resmi makam ve kontrat sahiplerinin muhallefatlarının tümünü müsadere etmeye meyletmesi ve servet sahibi olma, miri kökenli servetler, savaş dönemleri gereksinimleri ve bütçe açığı söylemlerini kullanarak müsadere uygulamalarının ölçeğini genişletme çabaları bu özellikler arasındadır. Ayrıca, vakalar üzerinden müsaderenin seçici bir uygulama olduğunu vurgular. İkincisi, dönemin önde gelen olaylarını müsadere uygulamaları ile Halet Efendi'nin güç ilişkileri ekseninde değerlendirir. Böylelikle, Halet Efendi hizbinin Bağdat'taki Kölemen hanesinin ve Süleyman Paşanın, Darbhane'de görevli Düzoğulları Ailesi'nin ve Tepedelenli Ali Paşa'nın ortadan kaldırılmasında ve Osmanlı yönetiminin Rum İhtilali karşısındaki tepkisinde ki buna idamlar ve müsadereler de dahildir, oynadığı farklı derecelerdeki rollerin altını çizer. Böylelikle, müsadere uygulamalarının Osmanlıların servet birikimi politikalarındaki önemine dikkat çeker. Üçüncüsü, Halet Efendi'nin etkileşimde bulunduğu Fenerliler ve yeniçeriler gibi farklı ağlar ve grupların yekpare olmayan ve sürekli değişen yapılarını ortaya çıkarmak suretiyle elitler arasındaki çatışmaların dönemin hem müsadere uygulamalarında hem de siyasetindeki etkisine değinir.
Özet (Çeviri)
This thesis applies the prosopographical approach to Ottoman confiscation practices, particularly those in which the influential statesman Halet Efendi (1761-1822) was involved, in order to emphasize the relation between confiscations and power relations in the late eighteenth and early nineteenth century. The contribution of this thesis is threefold. First, it explores main aspects of the confiscation practices of the period, including a rise in the full confiscations of the patrimonies of office and contract holders, and the government's efforts to expand the scope of these practices through new discourses, such as wealthiness, miri origin of the wealth, wartime necessities and financial deficits. In light of case studies, this thesis emphasizes the selective implication of these practices. Second, it evaluates the leading events of the period at the intersection of confiscation practices and Halet Efendi's power relations. Thus, it highlights the varying degree of agency of Halet Efendi's clique in the elimination of the Mamluk household of Baghdad and Süleyman Pasha, the Düzoğulları family of the Mint, Ali Pasha of Janina, and the Porte's reaction to the Greek War of Independence, including executions and confiscations. The analysis reveals the significance of confiscation practices in the wealth politics of Ottomans. Third, it explores the impact of the intra-elite rivalries on both confiscation practices and Ottoman politics of the period by revealing the non-monolithic and constantly changing nature of the different networks and groups –including the Phanariots and the Janissaries- with whom Halet Efendi interacted.