Kronik bel ağrısı olan hastalarda faset radyofrekans ve/veya transforaminal steroid enjeksiyonu öncesi ve sonrası ağrı düzeyi yaşam kalitesi ve depresyon düzeyi retrospektif karşılaştırılması
Retrospective comparison of pain level, quality of life and depression level before and after facet radiofrequency and/or transforaminal steroid injection in patients with chronic LOW back pain
- Tez No: 773255
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN BİLİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kronik bel ağrısı olan hastalarda Faset RF (Radyofrekans) ve/veya TFSE (Transforaminal steroid enjeksiyonu) öncesi ve sonrası ağrı düzeyi, yaşam kalitesi ve depresyon düzeyi retrospektif karşılaştırılması. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2022. Bel ağrısı, erişkin bireylerin çoğunu yaşamının en az bir döneminde etkileyen, doktora başvuru sebepleri içinde baş ağrısından sonra ikinci sırada yer alan, iş gücü kaybı ve ciddi ekonomik yüklere neden olan ve bireylerde depresyona ve yaşam kalitesinde düşmeye yol açan yaygın bir sağlık sorunudur. Kronik bel ağrısının tedavisi kısaca cerrahi ve cerrahi dışı tedaviler olarak sınıflandırılabilir. Faset RF ve/veya TFSE kronik bel ağrısının tedavisine yönelik ayrı ayrı veya birlikte uygulanabilen minimal invaziv teknikler olup, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Algoloji Bilim Dalı ağrı ünitesinde, kronik bel ağrısı olan uygun hastalara rutin olarak uygulanmaktadır. Çalışmamızda, kronik bel ağrısı olan ve faset RF ve/veya TFSE uygulanan hastaların işlem öncesi ve işlem sonrası 3. ile 6. aylardaki ağrı düzeyi, depresyon ve yaşam kalitelerinin karşılaştırılmasını amaçladık. Bu amaç doğrultusunda, çalışmaya dahil edilen 51 hastanın işlem öncesi ve işlemden 3 ile 6 ay sonra cevapladıkları VAS skoru, BDÖ ve SF-36 (Short Form-36) yaşam kalitesi anketi sonuçları değerlendirilmiştir. Hastalar genel olarak değerlendirildiğinde, işlem sonrası 3. ile 6.ayda işlem öncesine oranla VAS skoru ve BDÖ puanlarında istatistiksel olarak anlamlı düşüş, SF-36 anketi tüm alt ölçeklerinde anlamlı yükselme olduğu ancak 3. ile 6.aydaki sonuçlar arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. SF-36 alt ölçekleri; genel sağlık, fiziksel fonskiyon, fiziksel rol güçlüğü, canlılık, ruhsal sağlık, duygusal rol güçlüğü, ağrı ve sosyal işlevselliktir. Sonuç olarak faset RF ve/veya TFSE işlemleri kronik bel ağrısı olan hastalarda etkili ve uzun süre iyilik hali sağlayan tedavi yöntemleri olup ağrıyı azaltması veya tamamen ortadan kaldırmasının yanı sıra, hastaların depresyon bulgularını azaltmakta ve yaşam kalitelerini yükseltmektedir
Özet (Çeviri)
Retrospective comparison of pain level, quality of life and depression level before and after Facet RF (Radiofrequency) and/or TFSE (Transforaminal steroid injection) in patients with chronic low back pain. Eskisehir Osmangazi University, Faculty of Medicine, Department of Anesthesiology and Reanimation, Medical Specialty Thesis, Eskişehir, 2022. Low back pain is a common health problem that affects most of the adults at least once in their life, ranks second after headache among the reasons for consulting a doctor, causes loss of work force and serious economic burdens, and causes depression and a decrease in the quality of life in individuals. Treatment of chronic low back pain can be briefly classified as surgical and non-surgical treatments. Facet RF and/or TFSE are minimally invasive techniques that can be applied separately or together for the treatment of chronic low back pain and are routinely applied to eligible patients with chronic low back pain in the pain unit of Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine Algology Department. In our study, we aimed to compare the pain level, depression and quality of life of patients with chronic low back pain who underwent facet RF and/or TFSE before the procedure and at the 3rd and 6th months after the procedure. For this purpose, the results of the VAS score, BDS and SF-36 (Short Form-36) quality of life questionnaire answered by 51 patients before the procedure and 3 to 6 months after the procedure were evaluated. When the patients were evaluated in general, it was observed that there was a statistically significant decrease in VAS scores and BDS scores at the 3rd and 6th months after the procedure compared to the pre-procedure, and a significant increase in all subscales of the SF-36 questionnaire, but there was no significant difference between the results at the 3rd and 6th months. SF-36 subscales; general health, physical function, physical role difficulty, vitality, mental health, emotional role difficulty, pain, and social functionality. As a result, facet RF and/or TFSE procedures are effective and long-term well-being treatment methods in patients with chronic low back pain, as well as reducing or completely eliminating the pain, reducing the symptoms of depression and increasing the quality of life of the patients