الآراء الكلامية والأخلاقية لدى الذهبي
Zehebi'nin kelam ve ahlak hakkındaki görüşleri
  1. Tez No: 773258
  2. Yazar: RAMİ İBRAHİM MAHMUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF DR. MUSTAFA HİLMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Cairo University (جامعة القاهرة)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Felsefesi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Araştırma Zehebi'nin şahsiyeti ve hayatı ile felsefı açıdan bu tezin iki önemli bölümünü oluşturan kelam ve ahlak ilmini ele almıştır. Bu sayede pek çok kitabına dağlllTlış görüşleri bir araya getirmek suretiyle ele alınmıştır. Böylece araştırma iki kısımdan oluşmakta olup birinci kısım ilm-i kelam olup Ulûhiyet, Nübüvvet, el-Esma ve's-Sıfat, Mucize ve Keramet gibi konulara nasıl baktığını ve diğer kelam ve felsefe gruplarının ne şekilde ele alındığını içermektedir. İkinci bölümde ise Zehebi'nin ahlaki ve genel anlamda felsefenin özel anlamda ise İslam Felsefesi'nin temel bir konusunu oluşturan ahlak ilmi konusundaki görüşleri yer almaktadır. Zehebi bu konuyu klasik ve modern bir bakış açısıyla ele almıştır. Ancak bu konuyu ele alışı bazı ahlaki görüşleri analiz ve açıklama ile ele almadığı anlamına gelmemektedir. Son olarak araştırmanın ele aldığı önemli konulardan biri de Zehebi ve İbn Teymiyye arasındaki ilişki olup her ikisi arasındaki ihtilaf ve ittifak noktaları ele almıştır.
Özet (Çeviri)
This research is about the Theological and Moral Views of Imam Abu Abdullah Muhammad ibn Ahmad ibn Uthman ibn Qaymaz ibn Abdullah Al Dhahabi, Al Fariqi. He is originally from Turkmen, born and Damascus, in the first of Rabīʿ, 663 H /, and died 748 H. These views are mentioned by Ad-Dahabi in all his books; sometimes, through comments, and other times through single books with other different views of Theology, prophecy, miracles, etc. I treated his ethical views, his approach to ethics and values, and how he discussed such ideas. The reason for which I chose this subject is to show an invisible approach in Ad-Dahabi 's works, I mean the theological and Moral Views. In the field, Ad-Dahabi demonstrates full scientific independence; although, he lived in a time full of confusion and troubles. Many previous researches and books studied the Ad-Dahabi from many sides, but no one of them cared about the side in which I was interested.