Finansal okuryazarlığın kamu çalışanlarında incelenmesi: Nazilli kamu kurumlarında bir uygulama
Examining financial literacy in public employees: An application in Nazilli public institutions
- Tez No: 773259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüz modern toplumunda bireyler günlük yaşam içerisinde günlük veya geleceği ilgilendiren pek çok finansal karar vermek durumundadır. Finansal gücün korunması, doğru finansal kararların verilmesi, tasarruf, harcama, yatırım gibi finansla ilgili konularda etkin davranılabilmesi bakımından finansal bilgi, tutum ve davranıştan meydana gelen finansal okuryazarlık kavramı büyük bir önem arz etmektedir. Bu çalışmada, finansal okuryazarlık kavramını Aydın ili Nazilli ilçesinde çeşitli kamu kurumlarında görev yapmakta olan kamu çalışanları bağlamında ele alarak, finansal okuryazarlık düzeyinin çeşitli değişkenler bakımından ortaya konulması amaçlanmıştır. Ayrıca kamu çalışanlarının finansal okuryazarlık düzeyleri, temel finansal bilgi, finansal tutum, finansal davranış arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda bir nicel araştırma kapsamında Aydın ili Nazilli ilçesinde görev yapan 188 kamu çalışanından yüz yüze anket yöntemine dayalı olarak veri elde edilmiştir. Veriler, SPSS 24 istatistik paket programında analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular ışığında araştırmanın örneklemini oluşturan kamu çalışanlarının orta düzeyde finansal okuryazarlık düzeyi olduğu anlaşılmıştır. Sonuçlar, finansal okuryazarlığın olumlu finansal tutumlarla, finansal davranışlarla ve alışkanlıklarla ilişkili olduğunu göstermiştir. Katılımcıların çeşitli demografik özellikleri ve finansal alışkanlıklarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Çalışma, bireylerin tasarruf, harcama, borç yönetimi, yatırım gibi finansal konularda doğru ve etkin kararlar alması noktasında finansal okuryazarlığın önemini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
In today's modern society, individuals have to make many financial decisions regarding daily or future in daily life. The concept of financial literacy, which consists of financial knowledge, attitude and behaviour, is of great importance in terms of maintaining financial power, making the right financial decisions, and acting effectively on finance-related issues such as saving, spending and investment. In this study, it is aimed to reveal the level of financial literacy in terms of various variables by considering the concept of financial literacy in the context of public employees working in various public institutions in Aydın province Nazilli district. In addition, it is aimed to determine the relationships between financial literacy levels, basic financial knowledge, financial attitude and financial behaviour of public employees. For these purposes, within the scope of a quantitative research, data were obtained from 188 public employees working in the Nazilli district of Aydın province, based on face-to-face survey method. The data were analysed in the SPSS 24 statistical package program. In the light of the findings obtained in the research, it has been understood that the public employees who constitute the sample of the research have a medium level of financial literacy. The results showed that financial literacy is associated with positive financial attitudes, financial behaviours and habits. Statistically significant differences were observed in the various demographic characteristics and financial habits of the participants. The study emphasized the importance of financial literacy for individuals to make correct and effective decisions on financial issues such as saving, spending, debt management, and investment.