Organik tarım sektörü potansiyeli: Aydın ili örneği
Organic agriculture sector potential: The case of Aydın province
  1. Tez No: 773275
  2. Yazar: ÖMER FARUK İPEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Günümüzde insan hayatı için en önemli taleplerden olan besin ihtiyacı ve besin ihtiyacının vazgeçilmez parçası olan temiz gıda sorunu giderek artmaktadır. Bununla beraber, üretimin her safhasında temiz çevre bilinci vazgeçilmez bir unsurdur. Bu yüzdendir ki organik gıda ürünlerine olan talep son yıllarda giderek artmaktadır. Organik tarım, dünyanın her yerinde tarım sektörünün bir kolu olarak değişen ve ilerleyen bir yere sahiptir. Organik tarım, temiz çevre sağlıklı gıda anlayışı çerçevesine tarımsal teknolojinin işlendiği tarımsal bir süreçtir. Dünyada artan nüfus ve buna bağlı artan nüfusun gıda ihtiyacını karşılama talebi beraberinde metrekareye düşen üretim miktarındaki artışı ve kirlenen bir dünya oluşumunu tetiklemiştir. Bu sebeple tarım üreticileri son zamanlarda teknolojik unsurların gelişimine paralel olarak gelişen organik tarım sektörüne odaklanmıştır. Organik tarım dünyanın her yerinde gelişen ve değişen bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye, geniş ve temiz tarımsal girdileri ile organik tarımda gelişime açık ve dünyanın organik tarım sektöründe önde gelen ülkelerinden biridir. Türkiye geniş ve verimli tarım toprakları ve temiz su kaynakları olan bir ülkedir. Sürdürülebilir tarımsal faaliyetlerin devamını sağlamak gelecek nesillere temiz çevre ve sağlıklı gıda bırakmak için sürdürülebilir tarımsal faaliyetlerin temiz ve bilinçli üretilmesine bağlıdır. Her bireye sağlıklı gıda temiz çevre anlayışı ile organik tarımın geliştirilmesi ve genişletilmesi dünyanın her ülkesi ve bireyi için fayda sağlayacaktır. Türkiye'nin batı bölgesinde bulunan Aydın ili, Herodot'un söylediği rivayet edilen ''Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü'' sözü gerek iklimi gerek bölgesel konumu açısından Aydın ilinin dünyanın en verimli yerlerinden biri olduğunu göstermektedir. Aydın ilinde organik tarımın varlığı Türkiye tarımının gelişim odağında lokomotif görevi görmektedir. Nitekim dünyada ve ülkemizde olduğu gibi Aydın ilinde de organik tarım girdi ve çıktılarında artış yaşanmıştır. Günümüzde tarımda gelişen teknolojilere bağlı olarak organik tarımın bütün canlı hayatı için sürdürülebilmesi kaçınılmaz bir gerçektir. Bu çalışmada dünyada ve Türkiye'de organik tarımın genel durumu ardından Aydın ili için organik tarım potansiyeli incelenmiştir. Aydın ilinde organik tarımın betimsel görüntüsü belirlenmek istenmiştir. Bu nedenle bu çalışmanın, organik tarım sektörünün geleceğe bakışı açısından bir bilinç kalitesini oluşturması beklenmektedir. Bu amaçlar doğrultusunda organik tarıma ait gerçekçi veriler toplanmış excel programında sabit ve değişir endeks hesaplamaları ardından trend analizi yapılmış ve en son swot analizi yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the need for food, which is one of the most important demands for human life, and the problem of clean food, which is an indispensable part of nutritional needs, are increasing. However, clean environmental awareness is an indispensable element at every stage of production. That is why the demand for organic food products has been increasing in recent years. Organic agriculture has a changing and advancing place as a branch of the agricultural sector all over the world. Organic agriculture is an agricultural process in which agricultural technology is processed within the framework of a clean environment and healthy food understanding. The increasing population in the world and the demand to meet the food needs of the increasing population have triggered the increase in the amount of production per square meter and the formation of a polluted world. For this reason, agricultural producers have recently focused on the organic agriculture sector, which has developed in parallel with the development of technological elements. Organic agriculture emerges as a developing and changing element all over the world. Turkey, with its wide and clean agricultural inputs, is open to development in organic agriculture and is one of the leading countries in the world's organic agriculture sector. Turkey is a country with large and fertile agricultural lands and clean water resources. Ensuring the continuation of sustainable agricultural activities depends on the clean and conscious production of sustainable agricultural activities in order to leave a clean environment and healthy food to future generations. The development and expansion of organic agriculture with the understanding of healthy food and clean environment for every individual will benefit every country and individual in the world. The province of Aydın, located in the western region of Turkey, is said to be the most beautiful land under the sky, said by Herodotus, which shows that Aydın is one of the most productive places in the world in terms of its climate and regional location. The presence of organic agriculture in Aydın province acts as a locomotive in the development focus of Turkish agriculture. As a matter of fact, there has been an increase in the inputs and outputs of organic agriculture in Aydın, as in the world and in our country. Today, it is an inevitable fact that organic agriculture can be sustained for all living things, depending on the developing technologies in agriculture. In this study, after the general situation of organic agriculture in the world and in Turkey, the potential of organic agriculture for Aydın province was examined. Descriptive image of organic agriculture in Aydın province was determined. For this reason, it is expected that this study will create a quality of consciousness in terms of the future perspective of the organic agriculture sector. In line with these purposes, realistic data on organic agriculture were collected, and trend analysis was performed after fixed and variable index calculations in the excel program, and the latest SWOT analysis method was used.