Yönetici ve öğretmen perspektifinden eğitim örgütlerindeki mesleki hırs
Professional ambition in educational organizations from the administrator and teacher perspective
- Tez No: 773274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEN KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırma, yönetici ve öğretmen görüşlerine göre eğitim örgütlerindeki mesleki hırs olgusunu incelemeyi, mesleki hırsın sebeplerini ve etkilerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırmada yer alan katılımcılar 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Aydın ili Nazilli ilçesinde ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan öğretmen ve yöneticilerden oluşmaktadır. Bu araştırma, nitel araştırma yaklaşımlarından biri olan fenomenoloji deseninde tasarlanmıştır. Araştırmada görüşme tekniği kullanılmıştır. Katılımcılarla yapılan görüşmelerde veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formundan faydalanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Analiz aşamasında MAXQDA programından yararlanılmıştır. Araştırma sonucuna göre hırsın hem günlük hayatta hem de eğitim örgütlerinde görülen bir olgu olduğu tespit edilmiştir. Günlük yaşamda kendilerini hırslı bulmamalarına rağmen, öğrencilerin başarıları için hem yöneticiler hem de öğretmenler mesleklerinde hırslı davranabilmektedirler. Araştırmada yönetici ve öğretmenler, insanların ekonomik özgürlüklerini kazanabilmeleri ya da zengin olabilmeleri için hırsın vazgeçilmez bir olgu olduğunu ifade etmişlerdir. Yönetici ve öğretmenlere göre mesleki hırs rekabetten doğmakta ve bu rekabet de bazen başarıyı getirmektedir. Ancak burada önemli olan nokta, mesleki hırsın da bir dengesinin olduğu gerçeğinin bilinmesidir. Araştırmada, okullarda motivasyonu yüksek, mutlu, özgüven sahibi, cesaretli, mesleki hırsı olan ve mesleğine kendini adamış yönetici ve öğretmenlerin hem öğrenci başarısına hem de örgütsel başarıya katkısının daha fazla olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Yönetici ve öğretmenlerde mesleki hırs; projeler üretmede, örgütsel fayda sağlamada, öğrencilerin başarısında, mesleki tutkuda ya da rekabette kendini gösterebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the phenomenon of professional ambition in educational organizations according to the views of administrators and teachers and to reveal the causes and effects of professional ambition. The participants of the research consist of teachers and administrators working in primary, secondary, and high schools in the Nazilli district of Aydın province in the 2021-2022 academic year. This research was designed on the phenomenology design. The interview technique was used in the research. For the interviews with the participants, the semi-structured interview form developed by the researcher was used as a data collection tool. The data collected within the scope of the research was analysed trough the content analysis method. The MAXQDA program was used in the analysis phase. Ambition is a phenomenon seen both in daily life and in educational organizations. Although they do not find themselves ambitious in daily life, both administrators and teachers can be ambitious in their profession for the success of students. In the research, administrators and teachers stated that greed is an indispensable phenomenon for people to gear economic freedom or become rich. According to administrators and teachers professional ambition arises from the competition and this competition sometimes brings success. However, the important point here is to know there is a balance of professional ambition. In the research, it has been concluded that the teachers and administrators who are highly motivated, happy, self-confident, courageous, professionally ambitious and devoted to their profession in schools can contribute more to both student success and organizational success. Professional ambition in administrators and teachers, it can show itself in producing projects, providing organizational benefits, student success, professional passion or competition.