Ege Denizi holosen sedimentlerinin oluşumlarının kil ve silt mineralojisi ile irdelenmesi
The Formation of holocone sediments in the Aegean Sea examined by using clay and silt mineralogy
- Tez No: 77328
- Danışmanlar: DR. DOĞAN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Holosen döneminde oluşan paleoiklimsel ve pleoşinografik değişiklikler Ege denizi Skiros baseninden alınan karot içinde karbonat, toplam organik karbon, kil ve kil olmayan kil boyutundaki mineraller kullanılarak incelenmiştir. Ege denizine ve Karadeniz'e akan büyük nehirler son buzul döneminde Kuzey Avrupa ve Sibirya'dan hızla eriyen buz tabakalarından kaynaklanan sularla deniz yüzeyinde düşük tuzlu bir yüzey tabakası oluşturmuştur. Oluşan bu su tabakası alttaki seviyelerde akıntı sistemini engelleyerek ortamın oksijence fakirleşmesine ve bunun sonucunda da organik karbonca zengin tabakaların oluşmasına neden olmuşlardır. Ege denizi örneğinde sapropel (Sİ), 34 cm kalınlığında koyu kahverengi/koyu yeşil renkli zayıf tabakalı çamurlardır. Sapropel tabakası içinde bulunan organik karbonca %2 den yüksek değerler, bu dönemlerde deniz tabanındaki suyun oksijence azaldığım belirtmektedir. Sapropel içinde piritin görsel ve XRD tanımlamasıyla birlikte S, Cu, Zn, As, Ni, Cr ve Fe içinde önemli zenginleşme bu dönemlerde taban sularındaki oksijenin çok azaldığının ve/veya bittiğinin diğer göstergeleridir. Örneklerde yapılan XRD sonuçlarından elde edilen MgC03 içeriklerinin deniz suyu sıcaklığı ve deniz suyunda bulunan karbonat miktarına bağlı olarak gelişmesi nedeniyle, sapropel tabakalarında gözlenen düşük miktardaki MgC03 değerleri bu fasiyesin oluşması sırasında deniz suyunun sıcaklığının azaldığım göstermektedir. Bu sonuçlar sapropel tabakasının oluşum zamanlarında söz konusu ortamın sıcaklık açısından azaldığım belirtmekte ve taban sularının oksijence azaldığım göstermektedirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Late Glacial to Holocene palaoclimatic and paleoceanographical changes of the Aegean Sea are examined by using total organic carbon, carbonates and clay and clay sized non-clay minerals. Continous outflow of fresh water (less saline water) caused by the melting of the North Europe and Siberian ice sheets provided a low salinity surface lip in the Aegean Sea. This low salinity surface lip was caused the stagnation by preventing the ventilation of the deep sea waters and subsequently caused the formation of high organic carbon layers, so called sapropels. In the Aegean Sea sample sapropel occurred as 34 cm thick, dark brownish/blackish green, weakly laminated mud layer. The total organic carbon values that are more than 2% indicates the decreasing of oxygen at the bottom waters. Visual and XRD identification of pyrite in sapropels together with the enrichments in S, Cu, Zn, As, Ni, Cr and Fe supports the idea of decreasing of oxygen on the sea floor. The MgC03 content of Mg-calcite precipated from sea water is related to temperature and carbonate ion concentrations of the environment. The resuts of MgC03 found in sapropel layer indicates the decreasing temperature in that period. Subsequently, this results shows that sapropel layers are formed in an less oxygenated environment caused by the stagnation of the surface waters.