Investigation of the geodynamical properties of Western Anatolia
Batı Anadolu Bölgesinin jeodinamik özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 77327
  2. Yazar: OYA ANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER AKÇIĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Bouguer gravite verilerinden yararlanılarak Batı Anadolu' nun jeodinamik yapısı ve daha önceki çalışmaların ışığında bölgenin yapısal sorunları araştırılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında yapı ayırımlılığının saptanabilmesi için orijinal Bouguer gravite haritasından alınan gravite kesitinin frekans ayrımlılığı incelenmiş ve suzgeçleme uygulamaları yapılmıştır. Süzgeçlenmiş ve orijinal gravite haritasından alman kesitler üzerinde kayan pencereli güç spektrumu ve Hîlbert Dönüşümü uygulamaları yapılarak yapı parametreleri saptanmıştır. Elde edilen veriler yardımıyla bölgeye ait jeofizik modeller oluşturulmuştur. Daha sonra süzgeçlenmiş gravite haritasından alınan gravite anomalileri kullanılarak Batı Anadolu Bölgesi' ne ait olası yeni jeolojik modeller hazırlanmıştır. Sonuçta oluşturulan jeofizik ve jeolojik modeller karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study geodynamics of the western Anatolia by using bouger gravity data and the structural problems of the area based on the previous works were investigated. In the first stage, to determinethe structure resolution, the frequency resolution was examined on the profiles taken from Bouger gravity map and some filtering has been done. In the second stage, the structure parameters were estimated by applying the power spectrum with sliding window and the Hilbert transform to the profiles taken from the filtered and original gravity map. Using the results of the above works, some geophysical models were developed for the area. New geological models were developed for the western Anatolia by the gravity anomalies from the filtered map. Finally geophysical and geological models were coupored.