Neoadjuvan kemoterapi alan meme kanserli hastalarda, klinik sonuçlar üzerine etkili faktörlerin gözden geçirilmesi
A review of factors affecting clinical outcomes in patients with breast cancer receiving neoadjuvant chemotherapy
  1. Tez No: 773286
  2. Yazar: HASAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİFE ULAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç-Yöntem: Çalışmamızda; hastaların klinikopatolojik özellikleri ve histolojik özellikleri ile tedavi yanıtlarının, sağkalım üzerine etkileri incelemeye alınmış, bunun yanında moleküler alt tiplerle olan yanıt farklılıklarını değerlendirmek amaçlanmıştır. 2019-2022 yılları arasında neoadjuvan tedavi almış ve sonrasında meme ve aksillaya yönelik cerrahi uygulanmış, 29 ile 85 yaş arasında 86 kadın hastanın klinikopatolojik ve histolojik özellikleri retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Neoadjuvan tedavi öncesi hastaların %81'inde (70 hasta) ER pozitif, %60'ında (52 hasta) PR pozitif, 34'ünde (%40) HER-2 pozitif iken, neoadjuvan tedavi sonrası; 45 hasta (%52,3) ER pozitif, 33 hastada (%38,4) PR pozitif, 20 hastada (%23,3) HER-2 pozitif saptanmıştır (p0.05). Klinikopatolojik özelliklerden HER-2 durumu (p=0.05), histolojik derece (p0.05). Cerrahi tipinin patolojik yanıtı etkilemediği görülmüştür (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim-Methods: In our study; Clinicopathological and histological features of the patients and effects of treatment responses on survival were examined, and it was aimed to evaluate the response differences with molecular subtypes. Clinicopathological and histological features of 86 female patients between ages of 29 and 85 who received neoadjuvant therapy and subsequently underwent surgery for breast and axilla between 2019-2022 were retrospectively analyzed. Results: Before neoadjuvant therapy; ER 81% (70 patients), PR 60% (52 patients), HER-2 positive in 34 (40%) patients, after neoadjuvant therapy; ER was positive in 45 patients (52.3%), PR 33 patients (38.4%), and HER-2 20 patients (23.3%) (p0.05). HER-2 status (p=0.05), histological grade (p0.05).